Wybrano laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021

19 stycznia br. odbyło się doroczne posiedzenie kapituły Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, której przewodniczy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. Jej członkowie dokonali wyboru laureatów za 2021 rok spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Nazwiska osób nagrodzonych zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała ustanowiona w roku 2008 przez Klub "Przymierze" - fundowana przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydenta Miasta Krakowa i Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie - jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za inicjatywy społeczne na rzecz wspomnianego dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Jej patronem jest zmarły 5 marca 2004 roku ks. Stanisław Musiał, jezuita, ceniony publicysta, wytrwały rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, który konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Od 1981 roku był redaktorem "Tygodnika Powszechnego", a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego. Publikował także m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Wprost", "Polin", "Midraszu" i "Życiu Duchowym". Był autorem ważnej książki piętnującej grzech antysemityzmu - "Czarne jest czarne" oraz laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Po jego śmierci, z inicjatywy krakowskiej społeczności żydowskiej, na kirkucie przy ul. Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

W ubiegłych latach laureatami nagrody zostali: prof. Jan Błoński oraz Miasto i Gmina Chmielnik, prof. Joanna Tokarska-Bakir i Bogdan Białek, prof. prof. Bożena i Jerzy Wyrozumscy oraz Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, Anna Lebet-Minakowska i ks. Manfred Deselaers, Stefan Wilkanowicz i nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza (Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan, Dariusz Rozmus), prof. Stanisław Krajewski i Mirosław Skrzypczyk, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel i Zofia Radzikowska, prof. Jan Małecki i prof. Aleksander Skotnicki, Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec, ks. prof. Michał Czajkowski i Urszula Antosz-Rekucka, abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz, prof. Jan Grosfeld i Dariusz Popiela oraz Marian Turski i Anna Brzyska.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM