Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy

W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy

W ten sposób upamiętniono postać żyjącego w latach 1849 – 1923 znakomitego brazylijskiego pisarza, prawnika, naukowca i polityka, który na początku XX wieku znacząco wspierał na arenie międzynarodowej dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, szczególnie podczas międzynarodowej konferencji pokojowej w Hadze w 1907 r.

Ruy Barbosa doceniał determinację i silne poczucie tożsamości narodowej charakteryzujące naród polski. To właśnie uznanie dla tych szlachetnych cech zainspirowało go do obrony, z niezwykłym zaangażowaniem, prawa Polski do suwerenności. Jego wykonane z brązu popiersie, którego autorką jest Letícia Dornelles, ustawione zostało w holu na 1. piętrze w starej części Biblioteki Jagiellońskiej. Odsłonięcia monumentu dokonali rektor UJ prof. Jacek Popiel, Hadil Fontes da Rocha Vianna, ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce oraz konsul honorowy tego kraju Grzegorz Hajdarowicz.

- Ruy Barbosa kochał Polskę, ponieważ przede wszystkim kochał wolność – mówił ambasador Brazylii. - W ciągu 522 lat historii Brazylii niewielu jego współrodaków walczyło tak zacięcie jak on o wolność, sprawiedliwość i godność ludzką. Sytuacja znajdującego się pod zaborami narodu polskiego, któremu odmówiono świętego prawa do samostanowienia była bodźcem do działania dla jednego z największych i najwybitniejszych Brazylijczyków, pełnego intelektualnej błyskotliwości człowieka o niezachwianej postawie moralnej. Jestem przekonany, że nie ma lepszego miejsca dla popiersia Ruya Barbosy niż Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnię która na przestrzeni wieków odegrała ważną rolę w rozwoju ludzkości we wszystkich dziedzinach wiedzy łączy z  Ruyem Barbosą idea krzewienia godności ludzkiej, miłości do wiedzy i rozwoju cywilizacji – wyjaśniał Hadil Fontes da Rocha Vianna.

Rektor UJ prof. Jacek Popiel zaznaczył, że odsłonięcie popiersia tego wybitnego Brazylijczyka przypada na szczególny moment, w którym groźba wybuchu wojny na Ukrainie przypomina o ludzkich postawach prezentowanych w czasach polskich walk o niepodległość. Wspomniał też o prof. Franciszku Ziejce, który był inicjatorem tworzenia studiów polonistycznych na uczelniach brazylijskich, a także o prof. Henryku Siewierskim, który obecnie pokazuje, że relacje polsko-brazylijskie powinny być oparte na kształceniu ludzi zainteresowanych kulturą i językiem polskim.

Głos zabrał także Thiago Cionek, brazylijsko-polski piłkarz. Przypomniał, że w 2020 roku Polska i Brazylia świętowały setną rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych, ale relacje międzyludzkie zostały nawiązane znacznie wcześniej, kiedy z powodów politycznych i ekonomicznych w 2. połowie XIX wieku do Brazylii masowo zaczęli emigrować Polacy.

- Jednymi z tych emigrantów byli moja prababcia i mój pradziadek. Ponad 100 lat później historia mojej rodziny zatoczyła koło, kiedy powróciłem do kraju swoich przodków – mówił sportowiec, który od 2014 ma polskie obywatelstwo i reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Europy w 2016 oraz Mistrzostw Świata w 2018 r.

- Dzisiaj z ogromną satysfakcją oddaję razem z Państwem hołd Ruyemu Barbosie, wielkiemu człowiekowi i Brazylijczykowi, światowemu mężowi stanu, który jako jeden z niewielu żywo interesował się sprawą polską, kiedy naród polski takiego wsparcia najbardziej potrzebował. Barbosa był niezwykłym, szczerym przyjacielem Polski – mówił Thiago Cionek.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron