Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

Wybitny polski kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich kompozytorów, znakomitym dyrygentem i pedagogiem muzycznym, doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W drugą rocznicę śmierci odbędzie się uroczystość przeniesienia i złożenia prochów Krzysztofa Pendereckiego w Panteonie Narodowym.

 

Uhonorowany niezliczoną liczbą nagród i wyróżnień, Krzysztof Penderecki został w 1998 roku obdarzony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został tym samym czwartym kompozytorem polskim, któremu nadano ten tytuł. Przed nim ten zaszczyt przypadł Ignacemu Paderewskiemu, Karolowi Szymanowskiemu i Witoldowi Lutosławskiemu.

- Jako kompozytor i dyrygent wzbogacił kulturę i rozsławił polską muzykę współczesną w całym świecie, wytyczając nowe oryginalne kierunki twórczości – mówił 4 grudnia 1998 roku podczas uroczystości nadania honorowego doktoratu ówczesny rektor UJ prof. Aleksander Koj.

- Propaganda polskiej twórczości muzycznej na świecie to sprawa bardzo ważna, ale przecież byłaby ona niemożliwa, gdyby nie waga artystyczna twórczości kompozytorskiej samego Krzysztofa Pendereckiego. Przede wszystkim trzeba stwierdzić, że owa twórczość jest bogata, różnorodna i wszechstronna. Kompozytor tworzy z jednej strony zarówno formy małe na instrumenty solowe, muzykę kameralną, chóralną a capella, z drugiej monumentalne formy instrumentalne, a przede wszystkim dzieła wokalno-instrumentalne: operowe i oratoryjne – mówił w laudacji wygłoszonej podczas uroczystości prof. Zygmunt. M. Szweykowski.

- Bardzo ważna była bezkompromisowa postawa Krzysztofa Pendereckiego w obronie twórcy jako niezależnego artysty. Dzisiaj taka postawa jest czymś naturalnym i oczywistym, jednakże trzeba pamiętać, że w okresie poprzednim, kiedy to artysta-twórca był niewolony i przymuszany do komponowania pewnego tylko, ściśle określonego typu muzyki, taka postawa wymagała cywilnej odwagi w przeciwstawianiu się dyrektywom ówczesnej władzy. Ta niekonformistyczna postawa Pendereckiego wyrażała się nie tylko w jego twórczości kompozytorskiej – artysta nigdy nie skomponował żadnego utworu, który by hołdował założeniom realizmu socjalistycznego – ale również w jego działaniach na obrzeżach głównej działalności – podkreślano w laudacji z 1998 roku.

We wdzięcznej pamięci członków społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni Krzysztof Penderecki zapisał się także jako autor rozpisanej na 2 chóry mieszane i orkiestrę kompozycji "Cantata in honorem Almae Matris Universitatis Iagellonicae sescentos abhinc annos fundatae", którą skomponował dla uczczenia 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego (prawykonanie odbyło się w Krakowie 10 maja 1964 r.).

- Żegnając wielkiego przyjaciela i doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wierzymy, że pozostawiona przez Niego muzyka będzie wiecznym śladem pamięci o wyjątkowym Twórcy i Człowieku – głosi wpis złożony przez Rektora, Senat i Społeczność Akademicką Uniwersytetu Jagiellońskiego w księdze kondolencyjnej po śmierci kompozytora w 2020 roku.

opracowane na podstawie "Alma Mater" 1999 r., nr 10 i 11.

Krzysztof Penderecki po otrzymaniu godności doktora honoris causa UJ; 4 grudnia 1998

Krzysztof Penderecki po otrzymaniu godności doktora honoris causa UJ; 4 grudnia 1998. Fot. Konrad K. Pollesch

Polecamy również
Ambasador Kolumbii w Polsce z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
Ambasador Kolumbii w Polsce z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zasłużeni  dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron