Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ wśród najaktywniejszych polskich wnioskodawców w EPO

UJ wśród najaktywniejszych polskich wnioskodawców w EPO

5 kwietnia opublikowany został Indeks Patentowy za rok 2021, na podstawie którego ustalono czołówkę polskich instytucji zgłaszających najwięcej aplikacji do Europejskiego Urzędu Patentowego (European Patent Office - EPO). Cztery z dziesięciu najbardziej aktywnych polskich podmiotów to uczelnie lub instytuty badawcze. UJ z ośmioma wnioskami zajmuje 3. miejsce zestawienia.

Liczba zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze wzrosła w ubiegłym roku o 12,8% (w sumie 539 zgłoszeń). To czterokrotnie większe tempo wzrostu niż rok wcześniej (3,2%) i ponad 4,5-krotne w porównaniu ze średnią dla UE-27 (2,7%). To także drugi najwyższy wskaźnik wzrostu w Europie po Portugalii (wśród wszystkich krajów, które złożyły ponad 200 zgłoszeń patentowych).

Ponad 40 procent wszystkich zgłoszeń w ramach listy dziesięciu największych aplikantów z Polski nadesłały uczelnie lub instytuty badawcze, co jest sytuacją wyjątkową w skali europejskiej.

Politechnika Śląska jest podmiotem z największą liczbą zgłaszanych patentów w Polsce (11 zgłoszeń, skok z 4. miejsca rok wcześniej). Na trzecim miejscu znalazł się dotychczasowy wielokrotny lider zestawienia - Uniwersytet Jagielloński (8 zgłoszeń), na szóstym Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (6 zgłoszeń), na siódmym Instytut Wysokich Ciśnień PAN (5 zgłoszeń).

 

wykres słupkowy prezentujący wzrost liczby aplikacji z Polski
zestawienie pierwszej dzisiątki wnioskodawców z Polski

 

- Wiodącą dziedziną wśród zgłoszeń patentowych z Polski są technologie medyczne (awans z miejsca 2.), w której odnotowano wzrost o 71,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Na kolejnych miejscach uplasowały się produkty farmaceutyczne (+11,4 proc.) oraz transport (w tym przemysł samochodowy), gdzie złożono o 81 proc. więcej zgłoszeń patentowych niż rok wcześniej. Dwa główne obszary związane z ochroną zdrowia - produkty farmaceutyczne i technologie medyczne - reprezentują łącznie 19,3 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych składanych do EPO, w porównaniu do 15,3 proc. w roku 2020" - napisano w prasowym komunikacie EPO.

W 2021 r. do EPO wpłynęło ogółem 188 600 zgłoszeń, co oznacza wzrost o 4,5 proc. po niewielkim spadku w 2020 r. (-0,7 proc.). Liczba zgłoszeń patentowych - wczesny wskaźnik poziomu inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój - wzrosła w dziewięciu z dziesięciu głównych dziedzinach technologii. Największy wzrost odnotowano w komunikacji cyfrowej i technologiach komputerowych, co jest odzwierciedleniem prowadzonej na całym świecie transformacji cyfrowej, a w drugiej kolejności w dziedzinie farmacji i biotechnologii, co świadczy o wysokim poziomie innowacji w zakresie tworzenia szczepionek i innych obszarach opieki zdrowotnej.

Szczegółowe dane statystyczne można znaleźć w Indeksie Patentowym EPO 2021 na stronie www.epo.org/patent-index2021.

Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron