Członkowie europejskiej sieci uniwersytetów obradowali w Krakowie

W dniach 25-26 kwietnia w sali im. Michała Bobrzyńskiego w Collegium Maius odbyło się spotkanie grupy roboczej dziekanów wydziałów społecznych i humanistycznych uniwersytetów stowarzyszonych w The Guild of European Research-Intensive Universities. Obrady otworzyła prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, a obecny na otwarciu był również prof. Stanisław Kistryn, który wprowadzał UJ do The Guild.

Grupa społeczno-humanistyczna w ramach The Guild of European Research-Intensive Universities powstała w 2018 roku. Uniwersytet Jagielloński reprezentuje w niej dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ, który - we współpracy z prodziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Jadwigą Kita-Huber, prof. UJ i dziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych dr. hab. Pawłem Laidlerem, prof. UJ - zorganizował pierwsze od 3 lat spotkanie grupy na żywo. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. wolność akademicka i reakcja środowiska akademickiego na wydarzenia w Ukrainie. Wśród zaproszonych mówców byli prof. Valentyna Ushchyna, dyrektor Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu w Łucku, prof. Beata Kowalska, rzecznik praw i wartości akademickich UJ i prof. Liviu Matei, były rektor Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie.

Uniwersytet Jagielloński gościł delegację naukowców z Charkowa
Dwie laureatki konkursu MSCA zrealizują na UJ swoje projekty badawcze