Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Japońskie odznaczenie państwowe dla profesora Wojciecha Nowaka

Japońskie odznaczenie państwowe dla profesora Wojciecha Nowaka

Rząd Japonii odznaczył Orderem Wschodzącego Słońca – Złote Promienie ze Wstęgą prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020. Ambasada Japonii w specjalnym komunikacie podziękowała mu za jego wieloletnią działalność i wyraziła nadzieję, że zapoczątkowane przez niego więzy przyjaźni będą przyczyniały się do dalszego rozwoju relacji polsko-japońskich.

Profesor Wojciech Nowak jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego aktywnie angażował się w rozwój współpracy naukowej z uczelniami japońskimi. Podczas jego kadencji podpisane zostały umowy z 16 uniwersytetami japońskimi. Szczególnie owocna jest współpraca z Kobe University, w wyniku której na Wydziale Prawa i Administracji UJ utworzono Szkołę Prawa i Kultury Japońskiej. Były rektor UJ występował także w roli gospodarza podczas wizyt ważnych osobistości z Kraju Kwitnącej Wiśni. W reprezentacyjnych wnętrzach Collegium Maius przyjął księcia Klisino wraz z księżną Kiko, a także małżonkę premiera Japonii Abe Akie.

Prof. Wojciech Nowak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1999 do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM ds. Studiów Klinicznych, a w latach 2005-2008 dziekanem tego wydziału. Od 2004 do 2008 roku kierował Katedrą Anatomii UJ CM. Przez wiele lat był również związany z I Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. W latach 2003-2008 sprawował funkcję zastępcy Ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Łączył pracę naukową z praktyką lekarską. Był specjalistą wojewódzkim w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii ogólnej. W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

Zainteresowania naukowe prof. Wojciecha Nowaka skupione są wokół zagadnień chirurgii endokrynologicznej, ultrasonografii w chirurgii, chirurgicznego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, problematyki raka piersi i transplantologii.

Prof. Wojciech Nowak był 305. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję tę pełnił od 1 września 2012 roku do 31 sierpnia 2020 roku.

Order Wschodzącego Słońca jest 3. w hierarchii ważności orderem przyznawanym w Japonii po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Mutsuhito. Początkowo był nadawany za specjalne zasługi wojskowe. Po II wojnie światowej, kiedy konstytucja Kraju Kwitnącej Wiśni nie pozwalała tworzyć armii, rola orderu zmieniła się i odtąd jest nadawany osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii. Może być nadawany także pośmiertnie.

Polecamy również
Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
"<span lang="en">Nature Communications</span>" donosi o badaniach naukowców z UJ
"Nature Communications" donosi o badaniach naukowców z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron