Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wolontariusze z UJ wspierają Kraków w niesieniu pomocy uchodźcom

Wolontariusze z UJ wspierają Kraków w niesieniu pomocy uchodźcom

Kraków, od samego początku napływu ukraińskich uchodźców i ewakuowanych do Polski, okazał się bardzo istotnym węzłem komunikacyjnym. W ostatnim tygodniu lutego 2022 roku różne działania wspierające realizowane przez studentów i wykładowców Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zyskały strukturę wzajemnego wsparcia pod nazwą Inicjatywa dla Ukrainy (IDU).


Obecnie IDU z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej zintegrowała swe siły z miejską Koalicją Otwarty Kraków i jest jedną z kluczowych struktur oferujących kompleksowe wsparcie językowe i komunikacyjne w kryzysie uchodźczym.

Wszyscy pracujący z ewakuowanymi z Ukrainy doskonale wiedzą, że obok języka ukraińskiego istotnym językiem komunikacji w wielu częściach współczesnej Ukrainy jest także język rosyjski. W szczególności dotyczy to ogarniętych już od 2014 roku działaniami wojennymi wschodnich obszarów tego kraju. Posługujący się bardzo sprawnie językiem rosyjskim i nierzadko także językiem ukraińskim filolodzy z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej w efektywny i umiejętny sposób realizują zapotrzebowanie na wsparcie tłumaczeniowe przede wszystkim na Dworcu Głównym w Krakowie, w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, ale także w innych doraźnych interwencjach realizowanych w powiecie krakowskim czy nawet myślenickim, gdzie kooperują z psychologiami z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Studenci intensywnie wykorzystują swoje kompetencje językowe i kulturowe jako wolontariusze-tłumacze. Praca ta polega nie tylko na przekładzie ustnym, ale często na rozwiązywaniu różnych problemów, które napotykają szukający pomocy i schronienia przed trwającą już ponad dwa miesiące brutalną wojną na ukraińskiej ziemi. Bywa, że interwencja sprowadza się do podstawowego instruktarzu odnośnie komunikacji PKP czy nawigacji po punktach wsparcia w Krakowie. Jednak nierzadko problemy, z którymi zderzają się wolontariusze, mają charakter bardziej kompleksowy, wymagający nie tylko stosownych kompetencji językowych, ale również ogromnych pokładów empatii, cierpliwości i zrozumienia. O takich sytuacjach można przeczytać m.in. w krótkim felietonie wolontariuszki IDU Sabiny Tużnik, a także posłuchać podcastu "Rosyjski warto znać" Magdaleny Paciorek.

Inicjatywa Dla Ukrainy koordynowana jest przez wykładowców z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, którzy również biorą czynny udział w działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron