SU podsumował olbrzymi projekt na wyposażenie nowej siedziby

Ponad 236 milionów złotych dofinansowania, blisko 5 lat trwania, prawie 90 przeprowadzonych przetargów, w ramach których zawarto ponad 300 umów - tak w skrócie można opisać realizację projektu "Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim", który z uwagi na zakres oraz kwotę był pierwszym tak dużym przedsięwzięciem w historii placówki. Jej dyrekcja ogłosiła zakończenie realizacji zadania 9 maja w Dzień Europy.

Projekt został dofinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Starając się o fundusze, Szpital Uniwersytecki (SU) w czerwcu 2018 roku złożył wniosek, a następnie po przejściu procedury aplikacyjnej w listopadzie tego samego roku podpisał z zarządem województwa małopolskiego umowę o dofinansowanie projektu. Na realizację działań projektowych - z uwagi na ich wartość powyżej 50 mln euro - zgodę musiała także wyrazić Komisja Europejska. Decyzję placówka otrzymała 2 kwietnia 2019 roku.

- Szpital Uniwersytecki od zawsze był jednostką, która miała aspiracje, by sięgać po najnowsze zdobycze technologiczne w medycynie. Jesteśmy bowiem świadomi, że współczesna medycyna opiera się nie tylko na wiedzy lekarzy, ale również na wysokospecjalistycznym sprzęcie, który znacznie przyspiesza diagnostykę i usprawnia proces leczenia. Niestety naszym głównym ograniczeniem były finanse. Dzięki wsparciu z budżetu państwa i Unii Europejskiej na naszych oczach dokonała się przełomowa w historii szpitala transformacja. Pozyskane fundusze dały nam niepowtarzalną szansę na ogromny skok rozwojowy i zakup najwyższej klasy wyposażenia - mówi dyrektor SU Marcin Jędrychowski.

Zakres rzeczowy projektu obejmował zakup aparatury i sprzętu medycznego dla obszarów, tj. m.in. anestezjologia i intensywna terapia, blok operacyjny, brachyterapia, diagnostyka obrazowa, medycyna nuklearna, endoskopia, szpitalny oddział ratunkowy, oddziały łóżkowe czy ambulatoria przyszpitalne. Największą kwotę w wysokości dofinansowania przeznaczono na teleradioterapię (prawie 60 mln zł), oddziały łóżkowe (ok. 30 mln zł) oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii (niemal 20 mln zł).

- Rozpiętość zakupowa sprzętu medycznego, zwłaszcza aparatury medycznej, była bardzo duża. Można powiedzieć, że udało nam się skompletować przekrojowo całe wyposażenie szpitalne począwszy od tych najbardziej spektakularnych zakupów w postaci dużych urządzeń do diagnostyki obrazowej, poprzez łóżka, stoły operacyjne, wyposażenie oddziałów, kardiomonitory czy respiratory - wyjaśnia Marek Piotrowski, kierownik Działu Aparatury Medycznej SU.

Dzięki realizacji projektu pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie mają dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki i leczenia na najwyższym poziomie.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM