Uniwersytet Jagielloński gościł delegację naukowców z Charkowa

14 maja Uniwersytet Jagielloński odwiedziła rektor Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego prof. Tetiana Kaganowska wraz z poprzednim rektorem tej uczelni prof. Vilem Bakirowem. Delegację przyjęła w swoim gabinecie prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, której towarzyszyli dr hab. Piotr Bajor, prof. UJ z Instytutu Nauk Politycznych UJ oraz prof. Leszek Korporowicz z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ.

Prof. Tetiana Kaganowska potwierdziła, że mimo wojny w Ukrainie, tamtejsze uczelnie starają się pracować. Wspomniała, że odbywają się zajęcia online, a władze Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego organizują pomoc dla całej społeczności uniwersyteckiej. - Istotną sprawą jest plan dotyczący dalszej działalności uniwersytetu, w tym rekrutacja na kolejny rok akademicki - podkreśliła rektor Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina.

Uczestnicy spotkania rozmawiali również o ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego przeznaczonej dla studentów obcokrajowców oraz o możliwym rozszerzeniu współpracy, w tym badawczej z uczelniami ukraińskimi. Członkowie ukraińskiej delegacji podziękowali też za słowa wsparcia i działania podejmowane przez władze najstarszej polskiej uczelni od pierwszych dni wojny. Wizyta obejmowała również zwiedzanie auli Collegium Novum oraz Muzeum UJ Collegium Maius.

Ambasador Kolumbii w Polsce z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zasłużeni  dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów