Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na Wesołej utworzą szlak promujący osiągnięcia uniwersyteckiej medycyny

Na Wesołej utworzą szlak promujący osiągnięcia uniwersyteckiej medycyny

Via Medicorum miałaby się nazywać trasa historyczno-kulturowa promująca osiągnięcia medycyny akademickiej oraz jej rolę w dziejach światowej medycyny. Szlak obejmowałby ulicę Kopernika, która związana jest z dziejami klinik uniwersyteckich oraz miejskiego szpitala św. Łazarza. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki i prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jan Pamuła.

Pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka, badania, które udowodniły, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi tylko mu szkodzi, tomografia rentgenowska, rewolucyjna metoda wykrywania śladów krwi czy odkrycie bakterii odpowiedzialnej za schorzenia żołądka. Lekarze pracujący w klinikach na Wesołej dokonywali niezwykłych, przełomowych odkryć, które weszły do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej medycyny. O tych odkryciach jednak nie wszyscy wiemy, stąd pomysł utworzenia na Wesołej szlaku historyczno-kulturowego.

Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa tego niezwykłego miejsca, jakim jest ulica Kopernika - świadectwo wielu niezwykłych przełomowych odkryć, które weszły do kanonu polskiej i światowej medycyny. Jego pomysłodawcy chcieliby, aby przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostały rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej - informujące o historii budynku. Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znalazłby się tam krótka informacja o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w danym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto na tablicy znajdowałby się albo kod QR, albo link, który przenosiłby użytkownika do strony zawierającej szczegółowe treści.

Budynki, które są wytypowane do Via Medicorum:

 • zespół budynków przy ul. Kopernika 7 (dawny budynek kliniki lekarskiej),
 • Theatrum Anatomicum przy ul. Kopernika 12
 • dawny budynek Kliniki Chorób Wewnętrznych przy ul. Kopernika 15,
 • "nowy" budynek szpitala św. Łazarza ul. Kopernika 17,
 • "stary" budynek szpitala św. Łazarza (klasztor) przy ul. Kopernika 19
 • Biała Chirurgia przy ul. Kopernika 40,
 • Czerwona Chirurgia przy ul. Kopernika 21,
 • budynek Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa (dawniej Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia) przy ul. Kopernika 25,
 • Collegium Śniadeckiego przy ul. Kopernika 27,
 • budynek dawnej Kliniki Neurologii i Psychiatrii przy ul. Botanicznej 3.

Medyczne dziedzictwo Wesołej

Już w 1788 roku na terenie dawnego klasztoru karmelitów bosych (obecnie ul. Kopernika 19) rozpoczął działalność Szpital Jeneralny św. Łazarza będący kolejnym etapem rozwoju kliniki uniwersyteckiej. Od 1827 r. w dawnej loży masońskiej (ul. Kopernika 7) rozpoczęła działalność nowa klinika uniwersytecka. To miejsce przez wiele lat związane było z tak znaczącymi postaciami, jak prof. Maciej Józef Brodowicz, prof. Józef Dietl, prof. Ludwik Bierkowski czy prof. Jan Mikulicz-Radecki. W Katedrze Biochemii, mieszczącej się pod tym samym adresem, prowadził swoje słynne na cały świat badania nad chlorofilem prof. Leon Marchlewski. Mieszcząca się również pod nr. 7 Katedra Embriologii szczyci się nazwiskiem prof. Emila Godlewskiego jr., który oprócz pracy naukowej ratował zdrowie Polaków po I wojnie światowej, prowadząc jedne z największych w dziejach polski akcji szczepiennych.

Po przeciwnej stronie ulicy w budynku Theatrum Anatomicum prof. Ludwik Teichmann prowadził uznane w świecie badania nad układem chłonnym, a prof. Kazimierz Kostanecki tworzył jedną z najwszechstronniejszych szkół badawczych w obszarze nauk przyrodniczych. Budynek Kliniki Chorób Wewnętrznych (ul. Kopernika 15) związany jest z tak wybitnymi uczonymi jak prof. Walery Jaworski, pionier polskiej gastrologii czy prof. Tadeusz Tempka, twórca polskiej hematologii. W sąsiednim gmachu pod nr. 17 swoje badania prowadził prof. Julian Aleksandrowicz, hematolog, humanista i filozof medycyny.

I Klinika Chirurgii, czyli "Biała Chirurgia", wybudowana została dzięki staraniom prof. Ludwika Rydygiera, którego nazwisko utrwaliło się w światowej historii chirurgii przewodu pokarmowego. W tym samym budynku pracował także prof. Maksymilian Rutkowski, twórca metod plastyki pęcherza, a także znakomity specjalista medycyny wojskowej działający w czasie I wojny światowej przy Legionach Polskich w ramach stworzonych przez siebie czołówek chirurgicznych.

Mieszcząca się po przeciwnej stronie ulicy II Klinika Chirurgii (Czerwona Chirurgia) wzniesiona została dzięki inicjatywie prof. Alfreda Obalińskiego, twórcy krakowskiego pogotowia ratunkowego - drugiego w Europie po wiedeńskim - i pioniera rentgenologii na ziemiach polskich. Pracował tam także prof. Jan Glatzel słynący w całej Europie ze znamienitej techniki operacyjnej. Budynek Katedry Ginekologii i Położnictwa (ul. Kopernika 23) wybudowany w okresie międzywojennym dzięki staraniom prof. Aleksandra Rosnera stanowi świetny przykład sukcesów polskiej opieki zdrowotnej okresu II RP. Podobnie chlubne świadectwo wystawia modernistyczny budynek Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa - miejsce, z którym związane są Służebnice Boże Maria Epstein i Rozalia Celakówna oraz bł. Hanna Chrzanowska. Wreszcie budynek Instytutu Neurologii, wzniesiony staraniem "ojca" polskiej neurologii prof. Jana Piltza, który wieńczy medyczną część ul. Kopernika.

Polecamy również
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron