UJ będzie gościł laureatów konkursu POLONEZ BIS 1

10 projektów z łącznym budżetem ponad 9,6 mln zł zrealizują badacze z Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Chin i Indii, którzy przyjadą do Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach konkursu POLONEZ BIS. Wyniki jego pierwszej edycji właśnie opublikowało Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Program POLONEZ BIS 1, współfinansowany przez Komisję Europejską i NCN w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND, jest skierowany do wybitnych zagranicznych naukowców zainteresowanych rozwojem swoich karier w polskich instytucjach badawczych. O finansowanie w nim mogą starać się naukowcy, niezależnie od narodowości, tematu i dyscypliny badań. Laureaci konkursu zostaną zatrudnieni przez polskie instytucje przyjmujące na okres 2 lat na podstawie umowy o pracę w celu realizacji projektów łączących badania podstawowe z krótkimi stażami międzynarodowymi lub międzysektorowymi.

Wybór tematu i dyscypliny naukowej należy do kandydatów, którzy składają wnioski wspólnie z wybranymi przez siebie instytucjami przyjmującymi w Polsce. Program POLONEZ BIS gwarantuje naukowcom atrakcyjne warunki zatrudnienia - miesięczne wynagrodzenie 4465 euro brutto oraz dodatkowy grant badawczy do 100 tys. euro na realizację projektu w ciągu 2 lat.

W rozstrzygniętym właśnie pierwszym konkursie programu POLONEZ BIS złożono w sumie 151 wniosków. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej 50 projektów zostało zakwalifikowanych do finansowania w kwocie 48 ml zł, w tym 10, które będą realizowane w najstarszej polskiej uczelni:

Listy rankingowe konkursu POLONEZ BIS 1 są dostępne na stronie ncn.gov.pl.

Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Srebrny medal "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową
WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"