Wielomilionowa inwestycja na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ

Ruszyła od dawna planowana rozbudowa hali eksperymentalnej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Powiększenie ośrodka jest niezbędne, aby zmieścić nową infrastrukturę badawczą i poszerzyć jego możliwości o kolejne kluczowe dla polskich naukowców techniki pomiarowe. Inwestycja pochłonie niemal 41 mln zł i powinna być gotowa w połowie przyszłego roku.

Rozbudowa hali eksperymentalnej jest jednym z kroków milowych związanych z rozwojem synchrotronu SOLARIS. Powiększony budynek umożliwi przede wszystkim uruchomienie 4 kolejnych linii badawczych, w tym SOLCRYS przeznaczonej do badań strukturalnych, która już teraz jest w zaawansowanej fazie projektowej. Linia ta umożliwi m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów. Swoje miejsce w nowej hali znajdzie też Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Dotychczas 2 mikroskopy elektronowe - Titan Krios i Glacios - znajdują się w specjalnie do tego celu zbudowanych laboratoriach w doku załadowczym starej części budynku. Na terenie powiększonej hali powstanie pracownia kriomikroskopii elektronowej, mająca pomieścić docelowo aż 4 mikroskopy.

W projekcie znalazło się też laboratorium przygotowywania próbek, które będzie dostępne dla wszystkich użytkowników SOLARIS. Znajdzie się w nim niezbędny sprzęt do preparacji próbek na linie badawcze, jak i do opracowania siatek na pomiary Cryo-EM. Ostatnim już obszarem, który znajdzie swoje miejsce w rozbudowanej hali jest przestrzeń warsztatowa i nowe biura dla powiększającego się zespołu naukowego SOLARIS.

W trakcie trwania rozbudowy na kilka miesięcy zostanie wyłączone funkcjonowanie akceleratora kołowego. Ten czas zostanie wykorzystany przez zespół akceleratorowy na gruntowne przeglądy wszystkich podsystemów oraz prace instalacyjno-naprawcze tym m. in. montaż komponentów nowej linii pomiarowej na podczerwień SOLAIR.

Powierzchnia hali synchrotronu powiększy się o ponad 2000 m kw. Głównym wykonawcą prac jest Hochtief Polska SA. Wartość kontraktu wynosi 40,9 mln zł. Zamówienie musi zostać wykonane w terminie do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Promieniowanie to jest wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki: od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki. Krakowski ośrodek to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Na świecie funkcjonuje kilkadziesiąt takich ośrodków badawczych, które mają ogromny wpływ nie tylko na rozwój nauki w krajach, w których działają, ale też na innowacyjność oraz konkurencyjność ich gospodarek.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS