Profesor Marcin Barczyński nowym prezydentem ESES

Podczas odbywającego się w dniach 26-28 maja 2022 roku w Atenach IX Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (ESES) prof. Marcin Barczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum został wybrany prezydentem tej organizacji na 2-letnią kadencję. Zastąpił na tym stanowisku prof. Davida Scotta-Coombesa z Wielkiej Brytanii.

Prof. Marcin Barczyński jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM, a także zastępcą kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej z Onkologią w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Od 2016 r. pełni funkcję prezesa Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej, od 2017 r. przewodniczącego Sekcji Chirurgii Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, a od 2019 r. członka zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgów Endokrynologów.

W latach 2006-2010 przewodniczył Radzie Delegatów Narodowych ESES, w latach 2014-2018 był skarbnikiem i członkiem zarządu ESES, a od 2018 prezydentem elektem tej organizacji. Jednocześnie pełnił funkcję egzaminatora z zakresu chirurgii endokrynologicznej Europejskiej Unii Egzaminów Medycznych. Był także członkiem komitetu sterującego projektu EUROCRINE realizowanego w latach 2013-2017 na Wydziale Lekarskim UJ CM finansowanego ze środków unijnych, którego celem było stworzenie paneuropejskiego rejestru schorzeń endokrynnych leczonych operacyjnie, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń rzadkich.

W latach 2018-2022 był przewodniczącym zarejestrowanego w Wiedniu towarzystwa EUROCRINE, które kontynuowało działalność projektową po zakończeniu finansowania ze środków unijnych. Towarzystwo może poszczycić się kilkunastoma publikacjami w wysoko impaktowanych czasopismach chirurgicznych, które powstały właśnie dzięki wieloośrodkowej współpracy międzynarodowej.

Europejskie Towarzystwo Chirurgów Endokrynologów zostało powołane do życia w 2003 roku w Wiedniu z inicjatywy 43 profesorów z 17 krajów europejskich. Celem towarzystwa jest promowanie rozwoju chirurgii endokrynologicznej w aspekcie badawczym i edukacyjnym. W Krakowie w 2006 r. w odbył się II Kongres ESES, którego współorganizatorami byli m.in. prof. Marcin Barczyński (sekretarz) i prof. Aleksander Konturek (skarbnik).

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny