Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Stulecie urodzin prof. Aleksandra Krawczuka

Stulecie urodzin prof. Aleksandra Krawczuka

6 czerwca, w wigilię setnej rocznicy urodzin prof. Aleksandra Krawczuka, długoletniego pracownika Wydziału Historycznego, wybitnego dydaktyka i znawcy dziejów antyku, znakomitego popularyzatora wiedzy o starożytności, odbyły się uniwersyteckie obchody tego dnia.

W Sali Senackiej Collegium Novum zgromadzili się przedstawiciele władz Uniwersytetu Jagiellońskiego na czele z Jego Magnificencją Rektorem prof. dr. hab. Jackiem Popielem, kolegium dziekańskim Wydziału Historycznego oraz uczniowie i współpracownicy profesora. Dziekan Wydziału Historycznego prof. dr hab. Stanisław Sroka przypomniał zasługi Aleksandra Krawczuka dla badań nad antykiem, popularyzacji wiedzy o tej epoce i wychowania wielu pokoleń historyków. Najserdeczniejsze życzenia od społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazał rektor Jacek Popiel dla dostojnego Jubilata na ręce jego syna, prof. dr. hab. Wojciecha Krawczuka. Prezentem od Wydziału Historycznego było faksymile cymelium o bogach greckich ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, które w 1585 r. naszej uczelni ofiarowała królowa Anna Jagiellonka. Następnie głos zabrał uczeń prof. Aleksandra Krawczuka, prof. dr hab. Marek Wilczyński, który odczytał adresy Stowarzyszenia Historyków Starożytności i Komisji Filologii Klasycznej Polskiej Akademii Umiejętności. Stowarzyszenie przyznało prof. Krawczukowi nagrodę „Magistro optimo” jako podziękowanie za wieloletni trud kształcenia pokoleń historyków i popularyzację wiedzy o starożytności, które są nie do przecenienia. Nazwał go współczesnym aojdą, przedstawiającym mityczne i historyczne wydarzenia z odległej przeszłości.

Profesor Aleksander Krawczuk przez 29 lat był również wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dlatego życzenia od społeczności Instytutu Historii i Archiwistyki przekazała jego dyrektorka, dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP. Za lata współpracy w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w imieniu pracowników i studentów podziękował dr hab. Piotr Wróbel, prof. UJ. Przypomniał jego niespożytą energię i godną najwyższego podziwu pasję naukową i dydaktyczną, które wywarły ogromny wpływ na środowisko Instytutu. Także dziś, przez swych uczniów, prof. Aleksander Krawczuk inspiruje kolejne pokolenia do podejmowania nowych wyzwań badawczych. Swoim wspomnieniem z lat współpracy z prof. Aleksandrem Krawczukiem podzielił się prof. dr hab. Edward Dąbrowa. Przypomniał wyjątkową erudycję swojego mistrza i jego zdolności oratorskie. Na zakończenie spotkania głos zabrał prof. Wojciech Krawczuk, który w imieniu ojca podziękował za pamięć, upominki i wiele ciepłych słów, które wiele znaczą dla Jubilata i sprawiają mu ogromną radość. 

O godzinie 16:00 w Instytucie Historii odbyła się okolicznościowa sesja naukowa, podczas której prelegenci przypomnieli obszary zainteresowań prof. Aleksandra Krawczuka i jego imponujący dorobek, na który składa się 36 książek i kilkaset artykułów. Przypomniano, że kilka pokoleń Polaków poznawało świat antyczny dzięki jego dziełom, ale także z niezwykle popularnych programów telewizyjnych z cyklu "Antyczny świat profesora Krawczuka". Głos zabrali dr Adrian Szopa z Instytutu Historii i Archiwistyki UP im. KEN w Krakowie, dr Jakub Kuciak z Jagiellońskiego Centrum Językowego oraz doktorzy Tomasz Grabowski, Bartosz Kołoczek i Maciej Piegdoń z Instytutu Historii UJ.

Aleksander Krawczuk, choć przyszedł na świat 7 czerwca 1922 r. w kamienicy przy Rynku Głównym w Krakowie, to całe swoje życie związał z Podgórzem. Tutaj ukończył szkołę średnią, obecne IV LO im T. Kościuszki. W czasie okupacji należał do zgrupowania „Żelbet” Armii Krajowej. Po wojnie studiował historię i filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1949 został asystentem profesora Ludwika Piotrowicza w Katedrze Historii Starożytnej UJ. Na krótko podjął pracę w dziale numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie, by wkrótce na stałe związać się z Uniwersytetem. Pracę doktorską przygotował i obronił w roku 1960 pod opieką profesora Józefa Wolskiego. Aż do przejścia na emeryturę w roku 1992 był związany z Uniwersytetem Jagiellońskiem, gdzie po Józefie Wolskim kierował Zakładem Historii Starożytnej. Przez blisko trzydzieści lat prowadził też wykłady dla studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, obecnie Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zajmował się początkowo dziejami społecznymi republiki rzymskiej. Tej tematyce poświęcone były jego rozprawa doktorska opublikowana pod tytułem Kolonizacja sullańska (Wrocław-Kraków 1960) oraz habilitacyjna Virtutis ergo. Nadania obywatelstwa rzymskiego przez wodzów Republiki (Kraków 1963). W roku 1962 opublikował książkę Gajusz Juliusz Cezar, pierwszą polską biografię tej wybitnej postaci. Monografia ta zapoczątkowała realizowaną przez całe późniejsze życie misję popularyzacji wiedzy historycznej. Opublikował blisko czterdzieści książek, niezliczoną ilość artykułów i wywiadów. Jego książki doczekały się kilku wydań i były tłumaczone na wiele języków: arabski, bułgarski, czeski, estoński, litewski, niemiecki, rosyjski, serbsko-chorwacki, słowacki, węgierski i włoski. W roku 2008 z inicjatywy włoskich uczonych został opublikowany w Bolonii przekład jego rozprawy doktorskiej La colonizzazione sillana. W ich przekonaniu monografia, mimo upływu blisko pięćdziesięciu lat, zachowała swoją dużą wartość naukową.

Profesor prowadził stałe cykle w kilku czasopismach na czele z najbardziej znanym Pocztem cesarzy rzymskich publikowanym od 1980 r. na łamach „Przekroju”. Przez dziesięć lat miał też własną audycję telewizyjną Antyczny świat profesora Krawczuka, cieszącą się bardzo dużą popularnością wśród widzów. Jego publikacje, programy telewizyjne i spotkania z publicznością organizowane w różnych zakątkach Polski uczynił go postacią powszechnie znaną.

W roku 1986 zdecydował się zaangażować w życie polityczne obejmując funkcję Ministra Kultury i Sztuki, którą pełnił przez trzy lata. W latach 1991-1997 był posłem na Sejm RP I i II kadencji. Pełnił funkcję prezesa krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz prezesa krakowskiego oddziału Fundacji Kultury Polskiej.

Za osiągnięcia badawcze, popularyzację kultury klasycznej oraz twórczość literacką był wielokrotnie nagradzany: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009);  nagroda m. Krakowa (1973).

Tekst: Justyna Gałuszka

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron