Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejny sukces UJ w rankingu najlepszych uczelni na świecie

Kolejny sukces UJ w rankingu najlepszych uczelni na świecie

Uniwersytet Jagielloński awansował o kolejnych kilkanaście miejsc w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie na rok 2023, co sprawia, że jest na najwyższej pozycji w historii w tym jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej prestiżowych raportów oceniających szkoły wyższe. Tegoroczny QS World University Rankings uwzględnia łącznie rekordową liczbę polskich uczelni. Światowym liderem niezmiennie Instytut Techniczny Massachusetts.

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Jest on jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. W tym roku znalazło się w prawie 1,5 tys. instytucji z całego świata. Zestawienie powstaje w oparciu o 6 kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku firma Quacquarelli Symonds publikuje 3 osobne zestawienia, oceniające całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów.

W tegorocznym rankingu Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany na najlepszym w historii 293. miejscu, co oznacza awans o 16 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. Autorzy rankingu podkreślili, że UJ jest drugą najstarszą uczelnią w Europie Środkowej i zajmuje ważne miejsce na akademickiej mapie świata. W opisie wskazano też, że UJ to 16 wydziałów, ok. 4 tys. pracowników naukowych, 87 zróżnicowanych obszarów badawczych i ponad 40 tys. studentów, którzy w ok. 150 kołach studenckich realizują swoje zainteresowania naukowe. Wskaźnikami, w których najlepiej oceniono najstarszą polską uczelnię, są stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, prestiż wśród pracodawców oraz reputacja w środowisku akademickim.

Warto podkreślić, że w QS World University Rankings systematycznie rośnie liczba polskich uczelni. Przed czterema laty było ich 14, a obecnie - 22. Najwyższe 284. miejsce przypadło Uniwersytetowi Warszawskiemu. "Polskie" podium zamykają ex aequo Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Politechnika Warszawska, które sklasyfikowano w przedziale między 521. a 530. pozycją.

Ponieważ uczelniom poniżej 500. miejsca nie przyznaje się już osobnych miejsc, są one grupowane w większych blokach. Od miejsca 801. do 1000. znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska. W przedziale 1001-1200 uwzględniono: Politechnikę Śląską w Gliwicach, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z kolei pomiędzy 1201. a 1400. lokatą sklasyfikowano Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Od 1. edycji QS World University Rankings na czele jest Instytut Techniczny Massachusetts. W tym roku amerykańska uczelnia uzyskała ponownie 100-procentowy wskaźnik rankingowy. Drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Cambridge (98,8 proc.), a 3. Uniwersytetowi Stanforda (98,5 proc.).

Pełne wyniki opublikowanego w nocy z 8 na 9 czerwca QS World University Rankings 2023 są dostępne na stronie topuniversities.com.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Krzysztofa Zamorskiego
Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Krzysztofa Zamorskiego
Nominacje profesorskie dla pięciorga naukowców z UJ CM
Nominacje profesorskie dla pięciorga naukowców z UJ CM
Otworzono Przestrzenie Kreatywnej Współpracy w Uniwersytecie Jagiellońskim
Otworzono Przestrzenie Kreatywnej Współpracy w Uniwersytecie Jagiellońskim
UJ wspiera Program Miast i Społeczności Przyjaznym Osobom Starszym
UJ wspiera Program Miast i Społeczności Przyjaznym Osobom Starszym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron