Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ViroGenetics na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie

<span lang="en">ViroGenetics</span> na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie

Grupa badawcza Virogenetics z Małopolskiego Centrum Badawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ), prowadzona przez prof. Krzysztofa Pyrcia, uczestniczy w międzynarodowym projekcie "MUSECoV: analiza środowiskowa koronawirusów - ewolucja i predykcja nowych zagrożeń". W badaniach, które mają zredukować ryzyko pojawienia się kolejnej pandemii, biorą też udział naukowcy z Francji, Włoch i Hiszpanii.

W ramach interdyscyplinarnej współpracy z europejskimi ośrodkami badawczymi podjęte zostały prace, które pozwolą określić rozpowszechnienie koronawirusów u zwierząt dzikich, towarzyszących i domowych. Uzyskane dane i materiał zostaną wykorzystane dla zrozumienia ewolucji koronawirusów oraz realnego ryzyka dla ludzi. Efektem projektu MUSECoV będzie lepsze zrozumienie globalnego ekosystemu koronawirusów oraz dynamiki ich ewolucji w różnych ekosystemach. Zdobyta wiedza zredukuje ryzyko pojawienia się kolejnej pandemii oraz umożliwi lepsze przygotowanie się na nadchodzące zagrożenia.

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach europejskiego programu ERA-NET CO-FUND ICRAD. Wysokość dofinansowania wynosi ponad 850 tys. zł. W skład konsorcjum oprócz MCB UJ wchodzą: The French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety i Universite de Caen Normandie (Francja), Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology (Hiszpania) oraz Istituto Zooprofilattico Sperimentale della Puglia e della Basilicata (Włochy).

Grupa Virogenetics działa w ramach MCB UJ pod kierownictwem prof. Krzysztofa Pyrcia. Jej wysiłki badawcze mają na celu poznanie mechanizmów biologii koronawirusów oraz flawiwirusów, a następnie wykorzystanie tej wiedzy do opracowania skutecznych metod ich zwalczania. Niektóre z zaproponowanych przez grupę rozwiązań znajdują się już w fazie komercjalizacji. Grupa współpracuje z badaczami z Krakowa, Wrocławia i Gdańska, a w jej skład wchodzą zarówno naukowcy o bogatym dorobku, jak i doktoranci i studenci dopiero zdobywający doświadczenie.

Polecamy również
Zasłużeni  dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron