Władze regionu nagrodziły profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyła się gala będąca centralnym punktem całomiesięcznych obchodów Święta Małopolski. Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla regionu. Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - Krzyże Małopolski odebrali między innymi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Andrzej Mania i Andrzej Szczerski.

Tradycją Święta Małopolski jest to, że tego dnia zarząd województwa honoruje osoby szczególnie zasłużone dla regionu. Medale Honorowe za zasługi dla Województwa Małopolskiego oraz Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - Krzyże Małopolski są wyrazem podziękowania samorządu województwa i społeczności regionu za wkład w życie Małopolan w różnych sferach.

Profesor Andrzej Mania - znakomity politolog, amerykanista, związał całą swą karierę zawodową z Uniwersytetem Jagiellońskim, na którym ukończył w 1972 roku studia historyczne, 3 lata później uzyskał doktorat z nauk politycznych, w 1983 r. stopień doktora habilitowanego nauk politycznych, by 10 lat później uzyskać tytuł profesora nauk humanistycznych. Pełnił liczne ważne funkcje na Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz we władzach Uniwersytetu Jagiellońskiego, będąc w latach 2008-2016 prorektorem UJ ds. dydaktyki. Interesuje się m.in. polityką zagraniczną i bezpieczeństwem USA, mechanizmami formowania polityki USA, historią dyplomacji czy wywiadem w procesie formowania i realizowania polityki bezpieczeństwa. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Realizował pobyty badawcze i staże visiting profesor na renomowanych światowych uczelniach na wszystkich kontynentach. Wypromował ok. 1200 magistrantów oraz 35 doktorów. Był recenzentem w licznych przewodach doktorskich, habilitacyjnych oraz postępowaniach o tytuł profesora. Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UJ, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Prof. Andrzej Szczerski - historyk sztuki, krytyk sztuki, wykładowca i kierownik muzealniczych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował historię sztuki na UJ, gdzie w 2000 uzyskał stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego. Od 2019 roku jest profesorem nauk humanistycznych. Ukończył także m.in. kurs Royal Collection Studies w Londynie organizowany przez The Attingham Trust, Summer University Course na Central European University w Budapeszcie oraz The Stone Summer Theory Institute w School of the Art Institute w Chicago. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i na Uniwersytecie St. Andrews w Wielkiej Brytanii. Stypendysta zagranicznych uczelni i instytutów badawczych. Jest autorem wielu publikacji, w tym m.in.: "Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939", "Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku", "Views of Albion", "The Reception of British Art and Design in Central Europe (1890-1918)", "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku". Był też kuratorem wystaw tj. "Artyści polscy i sztuka brytyjska na przełomie XIX i XX wieku" w Pałacu w Wilanowie, "Symbolism in Poland and Britain" w Tate Britain w Londynie, "Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany" w Muzeum Sztuki w Łodzi, "The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland w Centre for Fine Arts BOZAR" w Brukseli czy wystawy "#dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 3 stycznia 2020 roku jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum