Pacjenci onkologiczni zyskali bardziej komfortowe warunki leczenia

Po wielu zmianach adresu Oddział Kliniczny Onkologii, Dzienny Oddział Chemioterapii oraz Poradnia Onkologiczna Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zyskały stałą siedzibę w murach dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Kopernika 50. Od 1 sierpnia będzie tam również mieściło się Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi "Breast Unit".

- Problemem onkologii na całym świecie jest rosnąca liczba pacjentów. Nie dość, że w skali kraju mamy około 200 tysięcy nowych zachorowań rocznie, ponad 130 tysięcy zgonów. Pokazuje to, że nie udaje nam się obniżyć umieralności poniżej 50 procent, a jest to obserwowalne w krajach z lepiej funkcjonującą opieką medyczną. Mamy jeszcze ogromne rzesze pacjentów, u których nie uda się przeprowadzić leczenia dającego wyleczenie. To powoduje, że liczby pacjentów, których mamy pod opieką w naszym ośrodku, gwałtowanie rosną - mówił prof. Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Działanie oddziału onkologicznego wspierać i uzupełniać w tej lokalizacji będzie Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi. Jest to ośrodek, w którym pacjentki mogą liczyć na szybką i kompleksową diagnostykę oraz wielokierunkowe leczenie. - Zasługuje on, by zyskać niezależność, właśnie z uwagi na swoją kompleksowość. Mówimy tu bowiem o specjalistycznej i skoordynowanej opiece. Chorujące kobiety mogą liczyć tutaj między innymi na wsparcie psychologa i opiekę od momentu diagnozy, poprzez rozpoczęcia leczenia, czyli wykonania zabiegu i podawania chemii aż do czasu, kiedy pozostają już tylko pod kontrolą medyków - wyjaśnia dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Praca Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Chorób Piersi wzorowana jest na sprawdzonych metodach z ośrodków amerykańskich oraz zachodnioeuropejskich, działających w oparciu o tzw. breast unit. Oprócz konwencjonalnego badania USG i mammografii cyfrowej istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki o mammografię 3D, biopsję aspiracyjną cienkoigłową, biopsję gruboigłową oraz biopsję mammotomiczną wykonywaną pod kontrolą USG lub MMG. W każdym przypadku rozpoznanego raka piersi decyzja dotycząca leczenia podejmowana jest wspólnie przez lekarzy biorących udział w cotygodniowych konsyliach. W skład zespołu wchodzą radiolodzy, chirurdzy, ginekolodzy, patolodzy, onkolodzy, radioterapeuci i chirurg plastyczny. Wszystkie pacjentki mogą liczyć również na pomoc fizjoterapeuty i psychologa.

W ośrodku wykonywane są zabiegi oszczędzające i onkoplastyczne, biopsje węzłów wartowniczych, zabiegi radykalne, wreszcie jednoczasowe i odroczone rekonstrukcje piersi. Ściśle współpracujący zespół radioterapeutów i onkologów zabezpiecza dalsze leczenie, tj. brachterapię, teleradioterapię oraz terapię systemową. Ośrodek prowadzi też poradnictwo dla młodych kobiet z rakiem piersi, które pragną zachować płodność po leczeniu onkologicznym. Jest też placówką referencyjną w makroregionie dla kobiet ciężarnych z rozpoznanym rakiem piersi. Posiada rozbudowaną ofertę edukacyjną i prowadzi szkolenia w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób piersi dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.

Rocznie leczonych jest tutaj około 400 kobiet z rozpoznanym rakiem piersi, z czego większość pochodzi z województwa małopolskiego, ale z uwagi na unikatowy w skali makroregionu serwis chirurgiczny, ok. 40 proc. pochodzi z województw sąsiednich - śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM