Uniwersytet Jagielloński gościł dyplomatów z Arabii Saudyjskiej

Spotkanie rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacka Popiela z ambasadorem Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce Saadem Salehem Al-Salehem było głównym punktem wizyty saudyjskiej delegacji w murach najstarszej polskiej uczelni. Goście z Półwyspu Arabskiego zwiedzili także reprezentacyjne budynki Collegium Novum oraz Collegium Maius.

W spotkaniu, które odbyło się 21 lipca w sali Senackiej, uczestniczyli także prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej, dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ, dziekan Wydziału Filologicznego UJ oraz prof. Barbara Michalak-Pikulska, kierownik Katedry Arabistyki UJ. Saudyjskiemu dyplomacie towarzyszył Mohammed Alhedaithy, pierwszy sekretarz ambasady Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

W trakcie rozmowy prof. Jacek Popiel przedstawił historię związków łączących najstarszą polską uczelnię z Królestwem Arabii Saudyjskiej, wskazując, że ich znakomita kondycja i dynamiczny rozwój są przede wszystkim efektem prężnej działalności Wydziału Filologicznego UJ, zwłaszcza Katedry Arabistyki oraz Instytutu Orientalistyki, a także społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, która od lat aktywnie współpracuje z saudyjskimi partnerami. Rektor UJ wyraził też przekonanie, że współpraca pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Królestwem Arabii Saudyjskiej może rozwijać się także na gruncie nauk historycznych i politycznych. W tych okolicznościach szczególnie obiecujące perspektywy otwierałyby się przed Wydziałem Historycznym UJ i Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (WSMiP UJ). Podkreślił również, że do tej pory 8 Saudyjczyków jest absolwentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. 6 z nich ukończyło studia na Wydziale Lekarskim UJ CM, pozostali WSMiP UJ.

Z kolei prof. Barbara Michalak-Pikulska - dzięki wielkiemu zaangażowaniu której stosunki łączące Uniwersytet Jagielloński i Królestwo Arabii Saudyjskiej systematycznie zacieśniają się, przynosząc obu stronom wymierne korzyści - przypomniała, że współpracę najstarszej polskiej uczelni z krajem z Półwyspu Arabskiego zainicjował w 2003 roku ówczesny rektor UJ prof. Franciszek Ziejka. Jego dzieło kontynuowały kolejne władze rektorskie z profesorami Wojciechem Nowakiem, Piotrem Laidlerem i Szczepanem Bilińskim na czele.

Podczas czwartkowego spotkania omówione zostały również ostatnie szczegóły zaplanowanej na jesień tego roku wizyty, którą złoży w Krakowie książę Królestwa Arabii Saudyjskiej Turki Al Faisal. Dyplomaci, po zakończeniu oficjalnej części wizyty, udali się na zwiedzanie auli Collegium Novum oraz Muzeum UJ Collegium Maius.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny