Uniwersytet Jagielloński w najnowszym rankingu GRAS 2022

ShanghaiRanking Consultancy, niezależna organizacja poświęcona badaniom nad szkolnictwem wyższym i znana również ze światowego rankingu uczelni - Academic Ranking of World Universities (ARWU), po raz kolejny ogłosiła dziedzinowe zestawienie szkół wyższych - Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Wśród 25 polskich uczelni w największej liczbie dyscyplin, bo aż w 13, odnotowany został Uniwersytet Jagielloński.

GRAS to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych pogrupowanych w pięciu kategoriach: nauki przyrodnicze, nauki społeczne, nauki medyczne, nauki o życiu oraz nauki techniczne i inżynierski. Autorzy zestawienia oceniają szkoły wyższe za pomocą pięciu wskaźników: liczby publikacji w danej dyscyplinie w czasopismach z pierwszego kwartyla pod względem Impact Factor, znormalizowanego wpływu cytowania, współpracy międzynarodowej ocenianej na podstawie publikacji, liczby artykułów wydanych w najlepszych czasopismach oraz prestiżowych nagród otrzymanych przez naukowców wybranych dziedzin.

W tegorocznych zestawieniach uwzględniono ponad 1,8 tys. uczelni z 96 krajów. Niekwestionowanym liderem jest ponownie Uniwersytet Harvarda, który zwyciężył w 16 dyscyplinach. W 5 najlepszy okazał się Instytut Techniczny Massachusetts.

W GRASS odnotowano 25 polskich uczelni w 28 dyscyplinach. W 13 z nich sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński. W prestiżowej grupie Top-200 uczelni, które prowadzą najlepsze dyscypliny na świecie, znalazły się zdrowie publiczne (101-150), matematyka oraz nauki weterynaryjne (151-200). Najstarszą polską uczelnię ujęto jeszcze w dyscyplinach, tj.: medycyna kliniczna, stomatologia, technologia medyczna, nauki farmaceutyczne, fizyka (201-300), psychologia (301-400), nauki biologiczne, inżynieria chemiczna, chemia i ekologia (401-500).

Z pełnymi wynikami GRAS 2022 można zapoznać się na stronie shanghairanking.com.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO