Badacz z UJ pokieruje międzynarodowym towarzystwem naukowym

Profesor Michał Wierzchoń, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej (European Society for Cognitive Psychology - ESCoP). To pierwszy polski naukowiec, który objął tę funkcję od założenia tej organizacji w 1985 roku, która zrzesza blisko 1000 badaczy z całego świata.

- Bardzo się cieszę, że tak liczne grono badaczy z wybrało mnie, abym pokierował Europejskim Towarzystwem Psychologii Poznawczej. To zaszczyt i wielkie wyzwanie, które motywuje do dalszej pracy. Mój wybór stanowi również dowód rozpoznawalności międzynarodowej całego polskiego środowiska psychologów poznawczych - mówi prof. Michał Wierzchoń.

Jak podkreśla prof. Piotr Kuśtrowski, prorektor UJ ds. badań naukowych, nominacja prof. Michała Wierzchonia, to przede wszystkim dowód, że osiągnięcia badaczy najstarszej polskiej uczelni są zauważane i doceniane w międzynarodowym środowisku naukowym. - Wybór ten z pewnością przyczyni się do dalszego wzrostu widoczności Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale również polskiej nauki na świecie. Psychologia jest najbardziej umiędzynarodowioną dyscypliną z dziedziny nauk społecznych w Polsce, w czym wielka zasługa badaczy Instytutu Psychologii UJ - mówi.

Prof. Michał Wierzchoń kieruje C-Lab Laboratorium Badania Świadomości w Instytucie Psychologii UJ oraz Centrum Badań Mózgu UJ. Pełni też funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Filozoficznego UJ i kierownika Międzynarodowego Programu Doktoranckiego z Neuronauki Poznawczej. Jest również wiceliderem inicjatywy „Neuronalna architektura świadomości” w ramach programu COST, który finansuje Komisja Europejska. Jego zainteresowania obejmują m.in. teorie świadomości, świadomość wzrokową, neuronowe korelaty świadomości oraz substytucję sensoryczną. Zespół nowo wybranego przewodniczącego ESCoP wspiera rozwój technologii Colorophone’a - specjalnego oprogramowania, które umożliwia osobom niewidomym rozpoznawanie kolorów za pomocą dźwięku. Projekt ten powstaje na Norweskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym, a jego inicjatorem jest także polski naukowiec Dominik Osiński.

Sukces prof. Michała Wierzchonia ma także praktyczny wymiar. ESCoP organizuje cenione na świecie konferencje, szkoły letnie, a także warsztaty, dzięki którym powstają sieci badawcze, często w nowych obszarach badań psychologicznych. To szansa dla młodych badaczy, by szlifowali swoje umiejętności pod okiem wybitnych naukowców z całego świata.

Instytut Psychologii UJ, w którym zatrudniony jest prof. Michał Wierzchoń, to czołowa jednostka badawcza i dydaktyczna w Polsce. Instytut realizuje obecnie 69 grantów o wartości blisko 70 mln złotych, a jego pracownicy publikują w najlepszych czasopismach międzynarodowych. Prowadzone w nim studia psychologiczne okazały się także najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie Jagiellońskim w tegorocznej rekrutacji. O jedno miejsce starało się ponad 20 osób.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM