SOLARIS łączy siły z Cogiteonem i angażuje się w popularyzację nauki

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS rozpoczyna współpracę z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, by przybliżać młodszym i starszym fascynujący świat nauki. Pierwsze wspólne działania będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Długofalowa współpraca obejmuje konsultacje Laboratorium Cząstek i Pracowni Innowacji.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to powstająca w Krakowie innowacyjna placówka edukacyjna. W obiekcie, którego otwarcie nastąpi w przyszłym roku, zaplanowano m.in. wystawę stałą o człowieku z ponad setką interaktywnych eksponatów, 6 laboratoriów - do prowadzenia eksperymentów chemicznych, fizycznych, biologicznych, technicznych - szklarnię wspierającą działalność laboratorium, pracownie naukowe oraz akademię dziecięcą. Wszystko po to, żeby prezentować wiedzę w oryginalny i atrakcyjny sposób.

”W nowo podpisanym porozumieniu określone zostały zasady współpracy. Głównym celem kooperacji jest szerzenie pasji do nauki, ale także budowanie świadomości istnienia synchrotronu w Krakowie. Szeroko zakrojone współdziałanie będzie obejmowało nie tylko udostępnianie przestrzeni na warsztaty, ale przede wszystkim konsultacje merytoryczne z naszymi naukowcami dot. powstającego Laboratorium Cząstek. Obecność Centrum SOLARIS będzie można zauważyć na wystawie stałej w Centrum Cogiteon, gdzie jedna z tajemniczych skrytek będzie w całości poświęcona synchrotronowi” - czytamy w komunikacie NCPS SOLARIS.

Podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców 30 września w sali konferencyjnej SOLARIS odbędą się pokazy popularyzatorów nauki z Cogiteonu dot. fal elektromagnetycznych. Więcej informacji już wkrótce na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców.

CSMiR UJ przystąpiło do międzynarodowej sieci EADI
Podano wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej UJ za lata 2017-2021
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże
Polonia Minor dla profesora Mateusza Hołdy