Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polimerowe implanty niezbędne w brachyterapii nowotworów oka

Polimerowe implanty niezbędne w brachyterapii nowotworów oka

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) wspólnie z fizykami medycznymi i lekarzami z Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) opracowali technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych. Rozwiązania tego typu stosowane są w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu - czerniaków naczyniówki.


Intensywna współpraca pomiędzy AGH a SU trwa już nieprzerwanie od ponad roku. Impulsem do podjęcia działań między obydwoma zespołami naukowców były braki na rynku materiałów medycznych oraz przerwy w dostawach wkładek do aplikatorów ocznych. Taka sytuacja powodowała, że leczenie pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową gałki ocznej było bardzo utrudnione, a jedyna w Polsce terapia dotychczas stosowana i skuteczna (95 proc. skuteczności) niemożliwa do systematycznej realizacji. Celem zespołu lekarzy, fizyków medycznych i inżynierów materiałowych było stworzenie własnej, powtarzalnej technologii wytwarzania wkładki polimerowej w jak najkrótszym czasie, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców oraz poprawa właściwości użytkowych wkładek polimerowych z jednoczesną możliwością natychmiastowego wdrożenia wynalazku do terapii leczenia nowotworów oka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

"Rozwiązanie jest efektem współpracy zespołów z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W wyniku prowadzonych wspólnie prac naukowcom udało się wdrożyć technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych. Aplikatory stosowane są w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych błony naczyniowej - czerniaków naczyniówki. Wkładka polimerowa umożliwia stałe umieszczenie promieniotwórczych ziaren izotopu jodu w aplikatorze ocznym, przez co napromienianie nowotworu wewnątrzgałkowego jest bardzo precyzyjne, powtarzalne, a przede wszystkim skuteczne" - poinformował we wtorek Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Terapia z wykorzystaniem aplikatorów ocznych, powszechnie stosowana od wielu lat, polega na właściwym oznaczeniu lokalizacji guza w gałce ocznej, naszyciu aplikatora na powierzchnię gałki ocznej na czas zaplanowany przez fizyków medycznych i lekarzy, a następnie usunięciu aplikatora. - Naszym zadaniem było przede wszystkim opracowanie polimerowego aplikatora, który będzie mógł być szybko wdrożony do terapii i będzie spełniać wszystkie założenia- wyjaśnia dr inż. Piotr Szatkowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.

W pierwszym etapie stworzono projekt dotychczas stosowanego aplikatora z uwzględnieniem i jednoczesnym poprawieniem geometrii żłobień na ziarna jodu oraz poprawiono szczelność samego aplikatora. Dobrano odpowiednią metodę produkcji, wybrano druk 3D oraz materiał, który spełnia rygorystyczne wymagania dla zastosowań w medycynie. Zastosowanie druku 3D umożliwia stworzenie dowolnych projektów, które można dostosować do wielkości zmiany nowotworowej, co w przyszłości doprowadzi do w pełni zindywidualizowanego procesu leczenia.

- Materiał, z którego drukowane są wkładki, jest przeznaczony do zastosowań medycznych. Możliwości jakie daje technologia druku 3D uniezależnia Szpital Uniwersytecki w Krakowie od wahań rynku i dostępności wkładek polimerowych w kraju i zagranicą. Nasz szpital nabył odpowiednią drukarkę i rozpoczyna drukowanie opracowanych przez naukowców odpowiednich wkładek polimerowych. Nawiązana współpraca pokazuje jak należy korzystać z wysokiego potencjału naukowego i wdrożeń naukowych projektu do zastosowań klinicznych w krótkim czasie - wyjaśnia prof. Bożena Romanowska-Dixon.

I dodaje: - Skuteczność brachyterapii z użyciem 125I (izotopu jodu) w leczeniu nowotworów wewnątrzgałkowych, w tym czerniaka błony naczyniowej, jest bardzo wysoka, przekracza 90% i jest porównywalna z terapią protonową.

Implant do leczenia nowotworów oczu powstał dzięki współpracy zespołów z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH pod kierunkiem prof. Kingi Pielichowskiej (zespół: dr inż. Piotr Szatkowski i inż. Rafał Twaróg) oraz Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie reprezentowanego przez grupę prof. Bożeny Romanowskiej-Dixon (mgr Konrad Skórkiewicz, mgr inż. Dominik Medoń, mgr Agata Bogdał, mgr inż. Justyna Wolna).

Polecamy również
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura
Profesorowie Stanisław Biernat i Józef Dulak członkami <span lang="la">Academia Europaea</span>
Profesorowie Stanisław Biernat i Józef Dulak członkami Academia Europaea
Przełomowe wyniki badań uczonych z MCB UJ w "The EMBO Journal"
Przełomowe wyniki badań uczonych z MCB UJ w "The EMBO Journal"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron