Przedstawiciel UJ uczestniczył w spotkaniu sieci The Guild w Szwajcarii

Przedstawiciel UJ uczestniczył w spotkaniu sieci <span lang="en">The Guild</span> w Szwajcarii

W dniach 7-8 września 2022 roku pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn reprezentował Uniwersytet Jagielloński na spotkaniu prorektorów uczelni zrzeszonych w sieci The Guild of European Research-Intensive Universities w Bernie. Wydarzenie było poświęcone bieżącym aktywnościom realizowanym w ramach sieci, a także jej priorytetom strategicznym.

Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. na temat przyszłości Uniwersytetów Europejskich w kontekście niedawno przeprowadzonego kolejnego konkursu Komisji Europejskiej European Universities Initiative. Debatowano nad strategią wprowadzenia rozwiązań, które ułatwiłyby rozwój projektów badawczych w różnych dyscyplinach naukowych Uniwersytetów Europejskich. Ponadto poruszono kwestię współpracy Unii Europejskiej ze Szwajcarią w zakresie badań naukowych, innowacji i szkolnictwa wyższego. W tej dyskusji wzięła udział Martina Hirayama, sekretarz stanu ds. badań, edukacji i innowacji rządu szwajcarskiego.

Jednym z tematów rozmów była również współpraca The Guild z siecią uczelni afrykańskich ARUA (African Research Universities Association), w tym przygotowania przedstawicieli The Guild do udziału w spotkaniu sieci w Kapsztadzie jesienią br. Ważnym tematem była również problematyka ewaluacji badań naukowych w zakresie wpływu polityki UE na instytucjonalną kulturę ewaluacji badań naukowych.

W planach są kolejne spotkania grup roboczych sieci.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura
Profesorowie Stanisław Biernat i Józef Dulak członkami <span lang="la">Academia Europaea</span>
Profesorowie Stanisław Biernat i Józef Dulak członkami Academia Europaea