List kondolencyjny rektora UJ w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II

W związku ze śmiercią Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II, rektor UJ prof. Jacek Popiel przesłał na ręce ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce wyrazy głębokiego współczucia dla wszystkich Obywateli Wielkiej Brytanii. Kondolencje złożył w imieniu własnym oraz całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jej Ekscelencja
Pani Anna Louise Clunes
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii
i Irlandii Północnej w Rzeczypospolitej Polskiej

Ekscelencjo, Wielce Szanowna Pani Ambasador,

Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego z ogromnym żalem przyjęła wiadomość o śmierci Jej Królewskiej Mości Elżbiety II.

Wszystkich dokonań Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II - która swoją niezwykła misję rozpoczęła w 1952 roku - niepodobna doprawdy wymienić i omówić w zaledwie jednym, zwięzłym liście. Pełniąc tę równo siedem dekad trwającą służbę, Królowa Elżbieta II uczestniczyła bowiem w najważniejszych wydarzeniach   XX i XXI wieku, wpływając w ten sposób wydatnie na kształt gwałtownie przeobrażającego się świata. Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że Jej śmierć oznaczać musi dla tego świata niepowetowaną stratę.

Pragnę zapewnić, że Społeczność akademicka najstarszej polskiej Wszechnicy zachowuje wciąż we wdzięcznej pamięci wspomnienie wizyty, którą Jej Królewska Mość Elżbieta II złożyła 27 marca 1996 roku wraz z Małżonkiem, Księciem Edynburga Filipem, w najstarszym, historycznym gmachu Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius. Zasługuje jednocześnie na przypomnienie, że w tym najzupełniej wyjątkowym wydarzeniu, posiadającym szczególne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa oraz Małopolski, jak i dla całego Narodu Polskiego, wzięły udział nie tylko Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego - którym przewodził ówczesny Rektor Uczelni, Profesor Aleksander Koj - lecz także najwyżsi rangą oficjele i dostojnicy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wraz z Małżonką, ministrowie Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii i Polski, Władze Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i województwa małopolskiego oraz przedstawiciele krakowskiego środowiska akademickiego i duchowieństwa.

W związku ze śmiercią Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, w imieniu całej Społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz własnym, pragnę złożyć na ręce Waszej Ekscelencji wyrazy głębokiego współczucia i najszczersze kondolencje dla wszystkich Obywateli Wielkiej Brytanii.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

prof. dr hab. Jacek Popiel

9 September 2022

Her Excellency
Ms. Anna Louise Clunes
Her Majesty’s Ambassador to Poland

Your Excellency,

The Academic Community of the Jagiellonian University was deeply saddened to hear about the passing of Her Majesty Queen Elizabeth II.

As her extraordinary reign began in 1952, it is impossible to enumerate and discuss all of her many accomplishments in a brief letter. During the seven decades of her service, Her Majesty Queen Elizabeth II participated in the most important events of the 20th and 21st century, exerting great influence over the rapidly changing world. It is therefore beyond all doubt that her death is a great loss for that world.

I would like to assure you that the Academic Community of the oldest Polish university still keeps fond memories of Her Majesty’s visit to the historic heart of the Jagiellonian University, Collegium Maius, together with her husband, His Royal Highness Prince Philip, Duke of Edinburgh, on 27 March 1996. It is worth to remember that this event, remarkable for the citizens of Kraków, the Małopolskie voivodeship and the entire Polish nation, was attended not only by the Jagiellonian University authorities led by JU Rector Prof. Alekander Koj, but also the highest government officials: President Aleksander Kwaśniewski with his spouse, ministers of foreign affairs of both Britain and Poland as well as representatives of the local government, academic community and clergy.

On behalf of the Academic Community of the Jagiellonian University and myself, I would like to extend my deepest sympathy and offer my heartfelt condolences to Your Excellency and all British citizens.

Yours sincerely,

Prof. Jacek Popiel
Rector of the Jagiellonian University

List kondolencyjny