Nie żyje profesor Marek Zembala. Był prorektorem UJ CM

12 września w wieku 82 lat zmarł prof. Marek Zembala, prorektor UJ CM (1999-2005), prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. nauki (1984-87), kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w latach 1980-2010.

Profesor Marek Zembala urodził się 1 stycznia 1940 r. w Michałowicach. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. W roku 1968 uzyskał stopień doktora nauk medycznych, trzy lata później tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie immunologii, a w 1980 - profesora.

Prof. Zembala był laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym m.in.: Nagrody im. J. Śniadeckiego PAN (1979), Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1985), Nagrody Collegium Internationale Chirurgiae Digestive (1986), Nagrody "Gloria Medicinae" (1995), Nagrody "Oncology Award" (1996), Nagrody European Society of Surgery (1999), Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2000), Nagrody Ministra Zdrowia (2003, 2005), Nagrody Ministra Edukacji Narodowej (2005), Lauru Jagiellońskiego (2003), Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2004), Medalu Komisji Edukacji Narodowej (2005) oraz doktoratu honoris causa Uniwersytetu Montpellier (2009).

Uroczystości pogrzebowe profesora Marka Zembali odbędą się w piątek 16 września o godz. 12.20 na cmentarzu Prądnik Czerwony (Batowice – kaplica ul. Reduta).

Zdjęcie: Profesor Marek Zembala (Wikipedia/CC BY-SA 4.0)

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura
Profesorowie Stanisław Biernat i Józef Dulak członkami <span lang="la">Academia Europaea</span>