Profesorowie Stanisław Biernat i Józef Dulak członkami Academia Europaea

Profesorowie Stanisław Biernat i Józef Dulak członkami <span lang="la">Academia Europaea</span>

Prof. Stanisław Biernat z Wydziału Prawa i Administracji UJ, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2010-2017 oraz prof. Józef Dulak, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ zostali wybrani do Academia Europaea (AE) - największej organizacji naukowej w Europie.

Academia Europaea została powołana w 1988 roku z inicjatywy Royal Society i zrzesza wybitnych ekspertów z wszystkich dziedzin nauki. Zajmuje się doradzaniem i opiniowaniem w tematyce naukowej, współpracuje m.in. z Komisją Europejską. Mająca siedzibę w Londynie Academia Europaea, jest największą ogólnoeuropejską akademią nauk. Skupia ok. 4800 naukowców, w tym 72 europejskich laureatów Nagrody Nobla. W 2022 roku dołączyło do niej 15 naukowców z Polski, w tym 2 uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Stanisław Biernat został wybrany do sekcji prawnej, a prof. Józef Dulak do sekcji medycyny klinicznej i weterynaryjnej. Uroczystość wręczenia nominacji odbędzie się podczas konferencji AE, w dniach od 25 do 27 października w Barcelonie.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura
Przełomowe wyniki badań uczonych z MCB UJ w "The EMBO Journal"
Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego