Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie rektora UJ z mediami w przededniu inauguracji roku akademickiego

Spotkanie rektora UJ z mediami w przededniu inauguracji roku akademickiego

Na 2 dni przed rozpoczęciem 659. roku akademickiego w naszej uczelni, rektor UJ prof. Jacek Popiel spotkał się z przedstawicielami mediów, aby poinformować o ocenie zakończonej ewaluacji jakości działalności naukowej, przedstawić wyniki zakończonej rekrutacji na studia, a także ogłosić plany inwestycyjne. Była to też okazja to poruszenia kwestii trudnej sytuacji finansowej szkolnictwa wyższego i niełatwego położenia studentów ukraińskich chcących kształcić się w Polsce.

- Nie tylko jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także jako przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, muszę powiedzieć, że tej skali zagrożenia funkcjonowania uczelni w Polsce do tej pory nie mieliśmy – powiedział prof. Jacek Popiel.

Mówił to w kontekście otrzymywanych przez uczelnie nowych umów na dostarczanie energii elektrycznej. W przypadku UJ propozycja nowej ceny zawartej w umowie przesłanej przez firmę Tauron jest o 154 mln zł (netto) wyższa od dotychczasowej, którą gwarantuje umowa kończąca się 31 grudnia 2021 r. Rektor UJ nie podpisał nowej umowy. Prof. Jacek Popiel przypomniał, że prąd używany jest na UJ nie tylko do oświetlania pomieszczeń, ale także zasilania aparatury badawczej w laboratoriach, a w niektórych przypadkach także do ogrzewania pomieszczeń. Zaznaczył także, że toczy się dyskusja, czy uczelnie będą mogły korzystać z tzw. cen regulowanych oferowanych przez rząd (co zagwarantowałoby dostarczanie energii po cenach wyższych niż obecnie, ale jednak skala podwyżek byłaby zdecydowanie mniejsza), jednak jak na razie nie zapadły w tej kwestii żadne rozstrzygnięcia.

Rektor zaznaczył, że mimo niepewności co do sytuacji finansowej, dotychczasowe plany uczelni nie zmieniają się i nauczanie w UJ będzie prowadzone w trybie stacjonarnym. Przygotowywany jest także wariant awaryjny – nauczanie zdalne może być wprowadzone w tygodniach przypadających w okolicach 1 listopada i przerwy grudniowej przerwy świątecznej.

- Mamy świadomość, że istnieje konieczność oszczędzania, dlatego przewidujemy przejście w drugim semestrze roku 2022/23 na 4-dniowy tryb pracy dydaktycznej, myślimy także o wcześniejszym kończeniu zajęć (miałyby się kończyć o godzinie 18.00) – mówił rektor, zapowiadając także, że obniżona zostanie temperatura w pomieszczeniach.

Osobnym problemem związanym z finansami jest kwestia poziomu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w szkolnictwie wyższym.

- Pensje pracowników stanowią największą część wydatków z rządowej subwencji otrzymywanej przez uczelnie i mogą wzrastać wtedy, kiedy wzrasta kwota subwencji – mówił rektor i zaznaczał, że rośnie ona minimalnie w stosunku do wzrostu inflacji. Proponowana regulacja (wzrost wynagrodzeń o 4,4%) ma się nijak do 16,1% inflacji (poziom z sierpnia 2022 r.). Powoduje to, że z uczelni odchodzą młodzi naukowcy, którzy nie są w stanie się utrzymać za otrzymywane wynagrodzenie.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji w jakiej znajduje się kraj, Europa i świat ze względu na wojnę w Ukrainie, ale zewnętrzne czynniki nie uzasadniają braku myślenia o przyszłości polskiego szkolnictwa i polskiej nauki. Priorytetami powinno być, oprócz obronności, szkolnictwo i ochrona zdrowia – mówił prof. Jacek Popiel.

Odnosząc się do ogłoszonych niedawno wyników o ewaluacji jakości działalności naukowej UJ przedstawione zostało stanowisko prof. Piotra Kuśtrowskiego, prorektora UJ ds. badań naukowych, który napisał, że po wnikliwej analizie wyników oceny i otrzymanych decyzji, władze UJ zdecydowały o złożeniu odwołań od decyzji ministra edukacji i nauki w przypadku 18 dyscyplin. Najczęstszym powodem odwołania było: (bezpodstawne odrzucenie publikacji z oceny uzasadniane brakiem związku merytorycznego tematyki publikacji z dyscypliną, w której podlegała ocenie oraz zaniżenie punktacji w stosunku do przedstawionego „Opisu wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki” w ramach III kryterium. W odwołaniach podniesiono ponadto szereg wad prawnych wydanych decyzji. Złożone odwołania są aktualnie procedowane w MEiN, a ostateczne wyniki ewaluacji powinniśmy poznać do końca roku.

Na spotkaniu rozmawiano także o trudnej sytuacji młodych osób z Ukrainy, którzy chcieliby podjąć lub kontynuować studia na UJ.

- Od tygodnia docierają do nas sygnały, że ukraińscy studenci polskich uczelni są zatrzymywani na polsko-ukraińskiej granicy – informował rektor UJ. Nie mogą oni opuścić swojego kraju z powodu ukraińskich przepisów związanych z mobilizacją. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niestety nie jest to możliwe, aby uruchomić dla nich odrębne zdalne kształcenie. Rozważane są różne opcje – umożliwienie im podjęcia indywidualnego toku studiów albo udzielenie rocznego urlopu. Ma to zapobiec skreśleniu ich z listy studentów.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron