Obchody Święta Edukacji Narodowej w Uniwersytecie Jagiellońskim

W piątek 14 października odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ z okazji Święta Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i Europie. W tym roku odznaczenia państwowe przyznano blisko 400 pracownikom najstarszej polskiej uczelni. Gratulacje, życzenia dalszych osiągnięć i sukcesów w twórczej pracy naukowej, badawczej, dydaktycznej oraz organizacyjnej złożył im rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Na tegorocznej liście odznaczonych i nagrodzonych pracowników UJ (publikujemy ją poniżej) znalazło się 305 osób, które otrzymały Medale za Długoletnią Służbę - odznaczenia wręczane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. 29 osób spośród nauczycieli akademickich uhonorowano Medalami Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz kształcenia młodej kadry naukowej.

Ponadto przyznane zostały:

• Złoty Krzyż Zasługi - dr Zdzisław Pogoda, prof. UJ (Wydział Matematyki i Informatyki); prof. Ewa Stępień (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej);
  • Srebrny Krzyż Zasługi - dr hab. Katarzyna Barańska, prof. UJ (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej); dr Bożena Gulla (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej); prof. Adam Jelonek (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych); dr hab. Krzysztof Kruczała, prof. UJ (Wydział Chemii); prof. Paweł Siedlar (Wydział Lekarski);
  • Brązowy Krzyż Zasługi - dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska, prof. UJ (Wydział Filozoficzny); dr hab. Renata Czekalska, prof. UJ (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych); dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ (Wydział Filozoficzny); dr hab. Krystyna Golonka, prof. UJ (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej); dr Sebastian Kopera (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej); dr Bartosz Pomierny (Wydział Farmaceutyczny);
  • Nagroda im. Henryka Jordana - Weronika Biela-Nowaczyk (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), Dominik Czaja (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej), Michał Kłosek (Wydział Nauk o Zdrowiu), Sylwia Zyzańska (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej);
  • Nagroda im. Hugona Kołłątaja - dr Anna Michalik (Wydział Biologii);
  • Nagroda im. Katarzyny Kulig - dr Michał Abram (Wydział Farmaceutyczny);
  • Nagroda Pro Arte Docendi - dr Małgorzata Dutka (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii); dr hab. Krzysztof Gil, prof. UJ (Wydział Lekarski); dr hab. Krzysztof Gwosdz, prof. UJ (Wydział Geografii i Geologii); prof. Marian Lewandowski (Wydział Biologii).

Święto Edukacji Narodowej każdego roku obchodzone jest tego samego dnia - 14 października. Data nie jest przypadkowa. Jest ona upamiętnieniem rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku - pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce i pierwszej tego typu instytucji w Europie.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej