Naukowiec z WSMiP UJ ponownie członkiem Rady Wykonawczej CEEISA

Dr hab. Marcin Grabowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego został po raz drugi wybrany na członka Zarządu Central and Eastern European International Studies Association (CEEISA) na okres od 1 listopada 2022 r. do 31 października 2025 r. Wcześniej pełnił tę funkcję w kadencji 2019-2022.

W skład Rady Wykonawczej CEEISA weszli: prof. Jeremy Garlick (Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze), dr hab. Marcin Grabowski (Uniwersytet Jagielloński), dr Aliaksei Kazharski (Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie, Uniwersytet Karola w Pradze), prof. Dóra Piroska (Uniwersytet Środkowoeuropejski w Wiedniu), prof. Petra Roter (Uniwersytet w Lubljanie), dr Dagmar Vorlíček (Uniwersytet Wiedeński). Stowarzyszenie jest kierowane przez prezydenta dr. Filipa Ejdusa z Uniwersytetu w Belgradzie.

CEEISA jest organizacją opartą na indywidualnym, otwartym członkostwie, która została założona w 1996 roku w celu stworzenia sieci badaczy w Europie Środkowej i Wschodniej w dziedzinie studiów międzynarodowych, a tym samym wspierania rozwoju tej dyscypliny oraz indywidualnego rozwoju zawodowego jej członków. Głównym celem CEEISA jest umożliwienie spotkań i wymiany wyników badań naukowców oraz zacieśnianie współpracy w regionie, tak aby zapewnić widoczny efekt dla światowej społeczności naukowej. Reprezentując około 30 krajów, CEEISA ma członków na całym świecie.

Dr hab. Marcin Grabowski jest adiunktem w Katedrze Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych i kierownikiem Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju. Absolwent stosunków międzynarodowych na UJ. Studiował również w Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, George Washington University w Waszyngtonie oraz w Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Jest aktywnie zaangażowany w działalność międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń naukowych i szeroką współpracę międzynarodową. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na problematyce regionu Azji i Pacyfiku (szczególnie w odniesieniu do integracji gospodarczej), polityce zagranicznej USA i Chin, międzynarodowych stosunkach gospodarczych, teoriach stosunków międzynarodowych oraz teorii złożoności (complexity theory).

Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Wybitny naukowiec i lekarz z doktoratem honoris causa UJ
Europejski grant dla projektu realizowanego w UJ CM
Przyznano <span lang="en">ELSEVIER Research Impact Leaders Award</span>