Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

CEP UJ na krakowskiej mapie miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi

CEP UJ na krakowskiej mapie miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi

Podczas uroczystej gali w sali Senatorskiej w Zamku Królewskim na Wawelu zostały ogłoszone wyniki 4. edycji plebiscytu "Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi". Kilkadziesiąt podmiotów otrzymało certyfikat oraz możliwość oznaczenia placówki specjalną naklejką, dzięki której klienci łatwo rozpoznają to miejsce jako przyjazne najmłodszym czy też rodzinom wielopokoleniowym. W tym gronie znalazło się Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Plebiscyt "Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi" jest realizowany w ramach polityki prorodzinnej miasta oraz kampanii społecznej "Kraków stawia na Rodzinę". Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny, równocześnie przewodnicząca komisji konkursowej. W plebiscycie biorą udział podmioty, które prowadzą działalność na terenie naszego miasta. Miejsca wyróżnione są przykładami dobrych, wartych naśladowania oraz popularyzowania praktyk i działań wspierających krakowskie rodziny z dziećmi. Konkurs odbywa się w 5 kategoriach: "Hotele, gastronomia i rozrywka", "Firmy produkcyjne, obiekty handlowo-usługowe i mieszkalne", "Kultura, sport i rekreacja", "Urzędy i edukacja" oraz "Zdrowie".

Komisja konkursowa rozpatruje wnioski i przeprowadza wizje lokalne pod względem udogodnień dla rodzin, w tym architektonicznych i logistycznych, tj. pokój dla matki z dzieckiem, kącik zabaw, przewijaki, możliwość podgrzania posiłku, kasy pierwszeństwa, miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi oraz oferty edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej lub kulinarnej dopasowanej do dzieci, w tym np. specjalne menu, opieka animatora.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymało certyfikat w kategorii „Urzędy i edukacja”. Na zwiedzających czeka tu ponad 10 tys. eksponatów prezentowanych w 3 salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni ponad 2000 m kw. Pamiętać jednak należy, że Centrum to nie tylko wystawy, ale także ponad pół miliona obiektów przechowywanych w zbiorach naukowych. Niektóre z nich uważane są za jedne z najcenniejszych w Europie, np. kolekcja motyli.

Trzon wystawy stanowią unikatowe historyczne zbiory przyrodnicze gromadzone od XVIII wieku, nowoczesne dioramy i makiety odtwarzające Ziemię sprzed milionów lat oraz tysiące minerałów i skamieniałości. Ekspozycja podzielona jest na 15 bloków tematycznych i przystosowana do wszystkich poziomów edukacji - od przedszkola po szkoły średnie. Została zaprojektowana tak, by chronologicznie przeprowadzić zwiedzających od początków Wszechświata i powstanie Ziemi, przez pojawienie się żywych organizmów, wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne. Wystawa przedstawia także pochodzenie człowieka jako gatunku, jego pozycję w świecie zwierząt oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność.

To jedyna ekspozycja w Polsce, na której prezentowany jest pełny przegląd systematyczny zwierząt. Niezwykle interesująca jest także część wystawy ukazująca procesy geologiczne oraz środowiska przyrodnicze z różnych stref klimatycznych. Ponadto niewątpliwą atrakcję stanowi prezentowana na zewnątrz budynku rekonstrukcja odkrytego w naszym kraju szkieletu archozaura nazwanego na cześć legendarnego smoka wawelskiego.

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ mieści się przy ul. ul. Gronostajowej 5 w Krakowie. Można je zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9.00-15.00. Bilety do nabycia w kasie oraz na stronie bilety.uj.edu.pl.

Polecamy również
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Wybitny naukowiec i lekarz z doktoratem honoris causa UJ
Wybitny naukowiec i lekarz z doktoratem honoris causa UJ
Europejski grant dla projektu realizowanego w UJ CM
Europejski grant dla projektu realizowanego w UJ CM
Przyznano <span lang="en">ELSEVIER Research Impact Leaders Award</span>
Przyznano ELSEVIER Research Impact Leaders Award

Widok zawartości stron Widok zawartości stron