Inicjatywa na rzecz odpowiedzialnych badań nad terapiami komórkowymi

Badaczki z Polskiej Akademii Nauk, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły inicjatywę, która ma na celu upowszechnianie rzetelnej i opartej na publikacjach naukowych wiedzy z dziedziny terapii komórkowych z uwzględnieniem biologii komórek macierzystych oraz prowadzenie w tej kwestii szerokiego dialogu społecznego.

- Dyskusja społeczna pojawiająca się w przestrzeni publicznej dotycząca szkodliwego i nastawionego na zysk promowania niesprawdzonych terapii komórkowych jest niezwykle potrzebna, jednak nie w pełni odzwierciedla wyniki badań naukowych oraz klinicznych dotyczących zastosowania terapeutycznego komórek macierzystych. Prezentowana postawa może bardzo negatywnie wpłynąć na odbiór społeczny innowacyjnych terapii komórkowych, spowodować zwolnienie postępu w opracowywaniu i standaryzacji tych terapii, czy nawet zahamować ich rozwój w Polsce. Ponadto w Polsce nie są upowszechnione wśród badaczy standardy pracy z komórkami do zastosowania klinicznego, w tym z komórkami macierzystymi, ich właściwe monitorowanie w hodowli in vitro oraz zapewnienie standardów jakości wykorzystywanych do badań podstawowych linii komórkowych - czytamy w dokumencie, który opublikowany został na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Pod inicjatywą podpisały się: dr hab. n. med. Natalia Rozwadowska z Instytutu Genetyki Człowieka PAN, dr hab. n. med. Anna Sarnowska i prof. dr hab. n. med. Leonora Bużańska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M Mossakowskiego PAN, prof. dr hab. Aleksandra Klimczak z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN),  prof. dr hab. n. med. Małgorzata Lewandowska-Szumieł z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. dr hab. n. med. Ewa Zuba-Surma z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sygnatariuszki podkreślają, że komórki macierzyste w ostatnich latach bardzo rozbudziły oczekiwania w kwestii opracowania nowych terapii rozwiązujących kluczowe problemy zdrowia ludzi. Pomimo ogromnego postępu z punktu widzenia nauk podstawowych, postęp w klinicznym zastosowaniu komórek macierzystych nie jest tak szybki, jak oczekiwano.

Badaczki uważają, że niezbędne jest utworzenie inicjatywy naukowców i lekarzy, ekspertów w obszarze terapii komórkowych oraz komórek macierzystych, którzy poprzez swoje działania umożliwiali i ułatwiali by kompetentny przekaz oraz kontakt ze społeczeństwem pełniąc role popularyzatorską i opiniotwórczą.

- Motywacją do powstania Inicjatywy jest prowadzenie dialogu społecznego oraz upowszechnianie rzetelnej i opartej na publikacjach naukowych wiedzy z dziedziny terapii komórkowych z uwzględnieniem biologii komórek macierzystych. Wiedza ta będzie propagowana zgodnie z i w porozumieniu z wyznaczającym światowe standardy dotyczące komórek macierzystych towarzystwem naukowym ISSCT (ang.International Society for Stem Cell Therapy) - czytamy w dokumencie.

Badaczki swój przekaz chcą kierować do lekarzy, pacjentów, ciał doradczych (np. Komisji Bioetycznych), podmiotów regulatorowych oraz instytucji finansujących. Adresatami treści mają być również blogerzy naukowi i dziennikarze. Jedną z kluczowych grup odbiorców będą także naukowcy zajmujący się badaniami dotyczącymi terapii komórkowych, komórek macierzystych, jak i nauczyciele akademiccy wykładający na kierunkach medycznych/ biomedycznych czy biotechnologicznych.

źródło: PAN

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO