Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego

UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego

Profesor Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej UJ CM, otrzymał 28 listopada w auli Collegium Novum złoty medal "Plus ratio quam vis". To najwyższe uniwersyteckie odznaczenie przyznano w uznaniu zasług w kardiochirurgii dziecięcej.

 


Uczestników uroczystości powitał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel, który przypomniał zebranym ideę medalu "Plus ratio quam vis", przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej oraz wyjątkowe zaangażowanie w sprawy uczelni. Rektor UJ podkreślił, że prof. Janusz Skalski został uhonorowany za utworzenie od podstaw kardiochirurgii dziecięcej w Instytucie Pediatrii w Krakowie, wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia operacyjnego dzieci z ciężkim nadciśnieniem płucnym oraz za promowanie historii Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego w środowisku medycznym kraju i zagranicy. Profesor Skalski w historii medycyny zapisał się również pierwszym w Polsce zastosowaniem mechanicznego wspomagania krążenia w systemie ECMO u dziecka i wszczepieniem pompy wirowej do długoterminowego wspomagania serca u dziecka. W 2015 roku uratował wychłodzonego do 12,7°C chłopca, o czym donosiły media na całym świecie.

Prof. Janusz Skalski od roku 1975 do 1990 brał czynny udział w tworzeniu od podstaw kardiochirurgii dziecięcej w Polsko-Amerykańskim Instytucie Pediatrii w Krakowie. W 1990 roku podjął pracę w Klinice Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, a od 1997 r. w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii w Zabrzu, współpracując z prof. Zbigniewem Religą.

- Rok 2007 okazał się być przełomowym, bowiem profesor powrócił na łono swojej macierzystej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego i objął funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej. Rozpoczął budowę krakowskiego zespołu "de novo", w trudnych okolicznościach, koncentrując się na szkoleniu kolejnych pokoleń lekarzy i pielęgniarek oraz wyposażeniu kliniki w nowoczesny sprzęt. Mordercza "praca u podstaw" z czasem doprowadziła do osiągania przez krakowski ośrodek bardzo dobrych wyników w leczeniu złożonych, wrodzonych wad serca. Jedną z fundamentalnych zasad implementowanych ze szkoły amerykańskiej był imperatyw innowacyjności, dążenie do wdrażania nowych technologii, technik operacyjnych i skutecznych rozwiązań logistycznych. Hołdując tym zasadom, profesor Skalski wraz z zespołem wykonał w ostatnich 15 latach wiele przełomowych operacji - powiedział w laudacji dr hab. Tomasz Mroczek, prof. UJ z Wydziału Lekarskiego UJ CM.

Laudator wspomniał też, że prof. Janusz Skalski kierował jednym z największych na świecie programów leczenia dzieci z sercem jednokomorowym, a zwłaszcza z zespołem niedorozwoju lewego serca. Wyniki te były prezentowane na prestiżowych konferencjach światowych, czyniąc z czasem krakowską klinikę mocno rozpoznawalną w międzynarodowym środowisku naukowym.

Bohater poniedziałkowej uroczystości od 2009 roku zorganizował ponad 20 koncertów charytatywnych, z których dochód został przeznaczony na rozwój Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej UJ CM. Ośrodek zyskał nowoczesny sprzęt, zwłaszcza w ultranowoczesną salę hybrydową dedykowaną populacji pediatrycznej, w której zainicjowano realizację nowatorskiego programu z implementacją "technik hybrydowych" do leczenia wrodzonych wad serca. Profesor Skalski jest założycielem i prezesem Fundacji "Schola Cordis". Należy też do najwybitniejszych polskich historyków medycyny, a jego niezwykle cenna kolekcja zbiorów bibliofilskich była prezentowana na wielu wystawach.

- Profesor Janusz Skalski jest człowiekiem o renesansowych horyzontach, wszechstronnie utalentowanym, ale jeszcze bardziej zdeterminowanym, by osiągać sukces. W naszej dziedzinie, w kardiochirurgii, sukces oznacza życie. Brak sukcesu oznacza śmierć. Binarny świat dzieci z wadami serca jest bezwzględnie uczciwy w stosunku do lekarzy i bezwzględnie wymagający. Jest w stanie zaspokoić najbardziej wybujałe ego kardiochirurga, ale bywa mocno selektywny w przypadku niewystarczających umiejętności. Profesor Skalski pokazał nam, jak poruszać się w tym skomplikowanym świecie, bombardowanym kosmicznymi technologiami i wyrafinowanymi urządzeniami, w którym kardiochirurg musi wieść ascetyczne życie, by w chwili operacji móc zadedykować pacjentowi wszystkie swoje talenty, umiejętności, czas, siły a nierzadko zdrowie - dodał dr hab. Tomasz Mroczek, prof. UJ.

Prof. Janusz Skalski w swoim wystąpieniu nawiązał do końcówki lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to rozpoczął współpracę z amerykańskimi specjalistami. To pod ich okiem krakowscy kardiochirurdzy dziecięcy zaczęli przeprowadzać operacje, które dziś wydają się niezwykle proste. Jak wskazał, tamte zabiegi były ogromnym sukcesem polskiej medycyny.

- Początkowo ta medycyna amerykańska, która była dla nas zupełnie nieosiągalna, wydała się nam jak niedostępna gwiazda czy galaktyka, której nigdy nie uda nam się sięgnąć. Dziś już wiemy, że nawiązaliśmy kontakt z najlepszym i najdoskonalszym światem medycznym na całym świecie. Uzyskujemy wyniki śmiertelności poniżej średniej europejskiej i dorównujemy Amerykanom. Jesteśmy dołączani do tych, którzy kreują współczesną medycynę, czyniąc coś nowego. Zmieniamy oblicze chirurgii wad wrodzonych serca u najmniejszych dzieci - przekonywał.

Profesor Skalski podkreślił, że w kardiochirurgii dziecięcej jeszcze nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Jego wielkim marzeniem byłaby możliwość przedłużenia życia dzieciom z jednokomorowym sercem.

- Moim największym życiowym osiągnięciem jest fakt, że pracuję w otoczeniu znakomitych lekarzy. Oni są nie tylko mądrzy, ale i kreatywni. Moi współpracownicy są w tej chwili znacznie lepsi ode mnie i to jest mój sukces. Mamy bardzo dobry zespół i klinikę. Niech tak będzie zawsze - powiedział na zakończenie prof. Janusz Skalski.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesor Jacek Popiel doktorem <span lang="la">honoris causa</span> kieleckiej uczelni
Profesor Jacek Popiel doktorem honoris causa kieleckiej uczelni
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji
Jan Woleński profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jan Woleński profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego
Medale <span lang="la">Cracoviae</span> Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ
Medale Cracoviae Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron