Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica

W konkursie nagradzane są zdjęcia oraz krótkie filmy nadsyłane przez studentów, doktorantów, absolwentów oraz sympatyków Uniwersytetu. Jury oceniało prace fotograficzne w trzech tradycyjnych już kategoriach: "Architektura", "Życie studenckie" i "Impresje" oraz w okolicznościowej kategorii - "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", która zapowiada nadchodzący Rok Mikołaja Kopernika. Przyznane zostały także trzy nagrody specjalne – rektora UJ oraz redakcji „Alma Mater” i "Cafe Nauka".

Jury konkursu w składzie: Anna Wojnar (fotoreporterka UJ i miesięcznika „Alma Mater”), prof. Małgorzata Radkiewicz (filmoznawczyni, Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ, członkini Rady Muzeum Fotografii w Krakowie), Wojciech Matusik (fotograf i fotoedytor „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”), Tomasz Markowski (specjalista fotografii sportowej, związany od lat z „Przeglądem Sportowym”) wyłoniło laureatów, których nazwiska zostały ogłoszone 7 grudnia w Strefie Studenckiej UJ podczas wernisażu zwycięskich prac.

W dziedzinie fotografii docenieni zostali:

Kategoria „Architektura”

• nagroda główna: Zuzanna Janeczek za pracę „Natura Maxima”;
  • wyróżnienie: Dusza - Dawid Pyttel;

Kategoria „Impresje”

• nagroda główna: Marta Łabędź za pracę „CU@UJ”;
  • wyróżnienie: Katarzyna Wojciechowska za zdjęcie „Magia Collegium Novum”;

Kategoria „Życie studenckie”

• nagroda główna:  Tomasz Jaworski za pracę „Początek”;
  • wyróżnienie: Agata Szary za zdjęcie „Każdy moment jest dobry na naukę”;

Kategoria „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”

• nagroda główna: Józef Cisło za pracę „Idź w stronę światła słonecznego odbitego od Ziemi”;
  • wyróżnienie: Martyna Plich „Galaktyka Uniwersum Instytut Stomatologii”;

W dziedzinie wideo nagrodę główną zdobyła Magdalena Szatanik za film „Za co lubisz UJ”, natomiast wyróżnienie odebrała Katarzyna Wojciechowska autorka animacji „Poradnik studenta: Jak stworzyć logo UJ?”.

Przyznane zostały także nagrody specjalne.

Nagrodę Rektora UJ prof. Jacka Popiela zdobyli: Kalina Smolarek za zdjęcie „Kolory na szkle” i Tomasz Jaworski za film „Autopoiesis”. Oboje laureaci otrzymali po 2,5 tys. zł.

Nagrodę redakcji serwisu popularnonaukowego „Cafe Nauka” otrzymał Józef Cisło, autor fotografii „Idź w stronę światła słonecznego odbitego od Ziemi”.

Z kolei Marta Łabędź („CU@UJ”), Jacek Cisło („Kiedy po ciężkim dniu wracasz do domu i nagle uświadamiasz sobie na nowo, że Ziemia krąży wokół Słońca”) i po raz kolejny Józef Cisło („Idź w stronę światła słonecznego odbitego od Ziemi”) zostali laureatami nagrody specjalnej „Alma Mater”. Ich prace pojawią się w przyszłym roku na okładkach miesięcznika.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa