Szpital Uniwersytecki zakupił nowoczesne aparaty echokardiograficzne

Za nami kolejna dostawa sprzętu medycznego, zakupionego w ramach projektu "Małopolska Tarczy Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 3" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Tym razem Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzymał 2 aparaty echokardiograficzne.

Projekt, którego liderem jest województwo małopolskie, realizowany jest przez ponad 40 jednostek z regionu i ma na celu wzmocnienie sektora ochrony zdrowia w związku z walką i zapobieganiem rozwojowi epidemii COVID-19. Na jego realizację przewidziano ponad 114 ml zł, z której 85 proc. to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, a 15 proc. pochodzi z budżetu państwa.

Zakupione przez Szpital Uniwersytecki aparaty echokardiograficzne to bardzo wysokiej klasy urządzenia wyposażone w monitory wysokiej rozdzielczości 1920x1080 typu HDU, zapewniające fotorealistyczny rendering, tj. graficzną wizualizację obrazów 3D z modulacją kolorem głębokości. Aparaty posiadają liczne i bardzo zaawansowane tryby obrazowania w tym do badań przezklatkowych i przeprzełykowych oraz funkcje postprocessingu na zatrzymanych obrazach, co pozwala m. in. na ich wzmacnianie, uwypuklanie, koloryzację, usuwanie słabych sygnałów, kompresję czy też prezentację symultaniczną. Konfiguracja aparatów oferuje także pakiet badań wysiłkowych z możliwością tworzenia własnych procedur oraz pakiet pomiarów i kalkulacji kardiologiczno-naczyniowych, jak na przykład automatyczne rozpoznawanie spektrum zapisu przepływów w sercu. Na wyposażeniu aparatów znalazły się także adekwatne do ich możliwości głowice do badań. W efekcie aparaty oferować będą najwyższą możliwie obecnie jakość obrazu, pozbawioną praktycznie strat prędkości obrazowania i rozdzielczości przestrzennej.

Aparaty echokardiograficzne posiadają możliwość przyszłej rozbudowy o kolejne specjalistyczne funkcje związane m. in. z analizami funkcji skurczowych komór serca. Zadbano w nich także o komfort pracy użytkownika w postaci regulowanego elektronicznie położenia konsoli, ruchomego monitora czy intuicyjnie obsługiwanego panelu operatorskiego.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO