Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Dzięki inicjatywie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, Uniwersytet Jagielloński, przy współudziale UJ Collegium Medicum oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, od lat przypomina o kolejnych rocznicach wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz. Z tej okazji co roku w terminie zbliżonym do 27 stycznia w Collegium Novum UJ organizowane są sesje naukowe.

- Auschwitz-Birkenau, miejsce zbrodni wprzęgnięte w proces planowego, systemowo i metodycznie prowadzonego ludobójstwa, wzywa do zadumy, dając jednocześnie asumpt do refleksji nad kondycją i naturą ludzką - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel otwierając tegoroczne spotkanie.

Będąc "największym w historii Starego Kontynentu cmentarzem bez grobów"  Auschwitz-Birkenau nakłada zatem na nas szczególny rodzaj odpowiedzialności, zobowiązując członków i przedstawicieli wszystkich pokoleń – w tym również pokoleń, które wchodzą lub dopiero wchodzić będą w życie – do szacunku "dla godności człowieka i czynnego przeciwstawiania się wszelkim przejawom nienawiści i pogardy wobec ludzi". Są to bowiem wartości i postawy posiadające dla kultury i cywilizacji Zachodu znaczenie fundamentalne, ponadczasowe – przekonywał prof. Popiel, odwołując się do słów Władysława Bartoszewskiego.

Jeżeli zawołanie: nigdy więcej Auschwitz nie ma być tylko frazesem albo banałem, musimy nauczyć się zrozumieć innego człowieka: innego niż ja, innego niż my! Musimy spróbować pojąć, i zrozumieć jego sposób myślenia, jego motywy działania, jego punkt widzenia. Jeżeli chcemy żyć w świecie o mniejszym natężeniu nienawiści, musimy spróbować okazywać współczucie, zrozumienie, empatię.

Przemówienie Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, za: „Oś – Oświęcim – Ludzie – Historia – Kultura” 2010, nr 22.

Upowszechnianie wiedzy o Holokauście, oparte na rzetelnej edukacji i uczciwych, starannie prowadzonych badaniach naukowych, stanowi być może jedno z niewielu narzędzi, jakie wykorzystać można przeciwko wszechobecnej przemocy. Zadania tego, czego dowodzi trwający od 24 lutego 2022 roku dramat Narodu Ukraińskiego, bestialsko zaatakowanego przez Federację Rosyjską, nadal, niestety, nie można uważać za zakończone. Nie wolno z niego rezygnować pod żadnym pozorem, żywiąc nadzieję, że świadectwa byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau i zapisane w nich przesłanie przyczynią się kiedyś wreszcie do pozytywnej przemiany ludzkości – apelował prof. Jacek Popiel.

O wielkim przedsięwzięciu, jakim było wydawanie w latach 1961- 1991 publikacji "Przegląd Lekarski. Oświęcim" opowiadał wyświetlany podczas spotkania film, w którym wypowiadali się m.in. prof. Igor Gościński i prof. Aleksander B. Skotnicki.

Jak przypomniał prof. Skotnicki, był to wyjątkowy projekt, którego celem było opisanie historii terroru hitlerowskiego. W ciągu ponad 30 lat powstało około tysiąca artykułów, które napisane zostały przez 460 autorów na 7 tysiącach stron formatu A4. Materiały były wydawane jednakże tylko w języku polskim. Tematyka ta, przekraczająca wszystkie granice, dotycząca przedstawicieli wielu narodów, domagała się znalezienia szerszego zakresu oddziaływania. Zatem kilka lat temu podjęta została decyzja o przetłumaczeniu tzw. zeszytów oświęcimskich na język angielski. Każdego roku przekładanych jest około 40 artykułów – zajmuje się tym zespół tłumaczy i redaktorów naukowych.

W programie spotkania znalazły się także dwa wykłady. Bohdan Piętka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau mówił o akcji Oderberg z 1943 roku, z kolei prof. Skotnicki przedstawił tematykę kontaktów Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego z krakowianami mieszkającymi w Kanadzie i Izraelu.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

Upamiętnienie profesora Stanisława Estreichera

Upamiętnienie profesora Stanisława Estreichera

Chodźże na UJ! Dzień Otwarty Uniwersytetu Jagiellońskiego

Chodźże na UJ! Dzień Otwarty Uniwersytetu Jagiellońskiego

Otworzono Przestrzenie Kreatywnej Współpracy w Uniwersytecie Jagiellońskim

Otworzono Przestrzenie Kreatywnej Współpracy w Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron