Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Razem upowszechniajmy wiedzę o klimacie

Razem upowszechniajmy wiedzę o klimacie

14 lutego przy ul. Wielopole 17a zainaugurowało działalność Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej. Partnerem merytorycznym tego miejskiego przedsięwzięcia jest działająca na Uniwersytecie Jagiellońskim Rada Klimatyczna. Nowe miejsce na mapie Krakowa ma na celu zwiększyć świadomość klimatyczną mieszkańców w każdym wieku.

Otwarcia placówki dokonał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Obecny był też rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz koordynatorka Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Katarzyna Jasikowska.

- Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej powstało z inicjatywy mieszkańców, którzy w 2021 r. wzięli udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym i przegłosowali jako jeden z 32 rekomendacji pomysł powstania centrum, które będzie pokazywać rozwiązania proklimatyczne, wspierać mieszkańców w działaniach dla klimatu na co dzień. Postanowiliśmy nie tworzyć nowej przestrzeni, która może i byłaby piękna i wzbudzała zachwyt, ale zdecydowaliśmy się wykorzystać istniejącą, starą kamienicę, należącą do Urzędu Miasta Krakowa. Tym samym ograniczyliśmy negatywny wpływ na środowisko i zminimalizowaliśmy powstanie śladu węglowego, co jest korzystne dla klimatu – zaznacza prezydent Jacek Majchrowski.

- Rada Klimatyczna UJ będzie z wielkim entuzjazmem współpracowała z Centrum. Już w najbliższym miesiącu odbędzie się tutaj kilka organizowanych przez nas spotkań – zapowiedziała prof. Jasikowska. Będą to m. in.: wykład prof. Doroty Matuszko ("Jak zmieniał się klimat w Krakowie w ostatnim stuleciu"), połączone z dyskusją wykłady prof. Pauliny Kramarz ("Dieta przyjazna zdrowiu, przyrodzie i klimatowi oraz jakie pułapki czyhają na nas w sklepach spożywczych") i prof. Małgorzaty Grodzińskiej- Jurczak ("Kraków bez plastiku") oraz spotkanie autorskie wokół książki o klimacie pt. "Za pięć dwunasta koniec świata".

Prof. Jasikowska podkreśliła również, że edukacja klimatyczna ma za zadanie udzielać sensownych, wspierających i dających poczucie sprawczości odpowiedzi na pytania o naturę zachodzących w środowisku zmian, a także o naszą własną rolę w tych zmianach.

- Centrum Edukacji Klimatycznej będzie na mapie Krakowa równie ważne jak Wawel. Jego obecność jest obietnicą lepszego życia dla wszystkich obywateli, którzy dzięki tej inicjatywie lepiej będą rozumieli otaczającą nas skomplikowaną rzeczywistość – mówiła prof. Jasikowska.

Zgodnie z proklimatyczną ideą współdzielenia, Centrum będzie udostępniane na wydarzenia i aktywności związane z ochroną klimatu i edukacją. Osoby działające na rzecz klimatu będą miały możliwość wykorzystania tego miejsca do własnych przedsięwzięć.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową Rady Klimatycznej UJ - klimat.uj.edu.pl.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron