Konsul Generalny Austrii z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

23 lutego 2023 Konsul Generalny Republiki Austrii Martin Gärtner odwiedził najstarszą polską uczelnię. Spotkanie, w którym uczestniczyli rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, odbyło się w gabinecie rektora w Collegium Novum.

Prof. Jacek Popiel rozpoczął spotkanie od omówienia historii Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszej polskiej szkoły wyższej, działającej nieprzerwanie przez siedem wieków, również w trakcie II wojny światowej. Podkreślił przy tej okazji znakomite znaczenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego – miasteczka uniwersyteckiego na miarę XXI wieku, w którym mieszczą się przede wszystkim siedziby wydziałów prowadzących działalność w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych – dla funkcjonowania i renomy Uczelni.

Nawiązując do słów rektora prof. Dorota Malec Malec wskazała, że Uniwersytet Jagielloński aktywnie i blisko współpracuje z wieloma austriackimi ośrodkami akademickimi – zarówno w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć naukowych, jak i na płaszczyźnie programów wymiany studenckiej. Zwróciła ponadto uwagę na długoletnią działalność cenionej w środowisku Szkoły Prawa Austriackiego Wydziału Prawa i Administracji UJ. Prof. Malec zapewniła jednocześnie, że Uczelnia wyraża niezmiennie gotowość do zawierania porozumień z kolejnymi renomowanymi austriackimi uczelniami i instytucjami naukowymi.

Konsul M. Gärtner wspomniał najpierw krótko o wizycie, którą złożył w Krakowie jeszcze w 1988 r., a następnie zaznaczył, że od momentu objęcia urzędu konsularnego w październiku 2022 r. zdążył już m.in. odwiedzić Małopolskie Centrum Biotechnologii (w którym zatrudniony jest dr hab. Sebastian Glatt, lider grupy badawczej Maksa Plancka w MCB UJ oraz laureat grantu ERC z 2020 r.), a także Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris”. W minionych miesiącach miał już okazję współpracować m.in. z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ; pozostaje również w kontakcie z przedstawicielami Szkoły Prawa Austriackiego WPiA UJ. Zapewnił ponadto, że Konsulat Generalny Republiki Austrii w Krakowie angażuje się z przekonaniem we wszelkie działania, które mogą potencjalnie doprowadzić do zacieśnienia stosunków między uczonymi z Austrii, Polski i regionu (wspomniał przy tej okazji o zrodzonej w Czechach koncepcji utworzenia Instytutu Studiów Slawistycznych); skłonny jest również w miarę możliwości wspierać cenne inicjatywy naukowe realizowane w Krakowie przy udziale uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Austrii. Za wartościową uznaje również dotychczasową współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego–Collegium Medicum z Medizinische Universität Wien.

Na zakończenie spotkania rektor UJ przypomniał o trwającym właśnie Roku Mikołaja Kopernika (ogłoszonym w 550. rocznicę urodzin astronoma) oraz o zainaugurowanym 19 lutego br. Światowym Kongresie Kopernikańskim.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum