
Trzy zespoły badawcze z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wnioskujące o finansowanie Narodowego Centrum Nauki, znalazły się wśród laureatów konkursu organizowanego przez sieć M-ERA.NET 3. Celem zaproponowanych projektów jest opracowanie opartej o nanomateriały i terapię genową metody leczenia chorób serca, nowatorskich membran anionowymiennych do ogniw paliwowych oraz akumulatorów litowo-metalowych.
Narodowe Centrum Nauki we współpracy z siecią M-ERA.NET 3 ogłosiło konkurs M-ERA.NET 3 Call 2022 na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej oraz niskoemisyjnych technologii energetycznych, a także badań nad materiałami na potrzeby przyszłych technologii produkcji akumulatorów zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. O finansowanie mogły się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 2 krajów biorących udział w konkursie.
Jak informuje Narodowe Centrum Nauki, złożonych zostało 289 wniosków badawczych. Finansowanie w wysokości 43,7 mln euro otrzymało 46 projektów, w tym 10 z udziałem naukowców z Polski.
Zwycięskie projekty, w które będą uczestniczyć zespoły badawcze Uniwersytetu Jagiellońskiego:
- "Optymalizowane nanonośniki oparte na DNA dedykowane regeneracji uszkodzeń serca". Kierownik polskiego zespołu: dr hab. Monika Bzowska, prof. UJ (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii). Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Estonii, Hiszpanii i Litwy.
- "Nowatorskie, asymetryczne membrany anionowymienne do ogniw paliwowych". Kierownik polskiego zespołu: prof. Artur Michalak (Wydział Chemii). Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Brazylii, Francji, Izraela i Turcji.
- "Stabilizacja anod litowo-metalowych za pomocą dodatków elektrolitycznych na bazie porfiryny". Kierownik polskiego zespołu: dr hab. Szymon Godlewski, prof. UJ (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej). Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Danii i Niemiec.