
Po 4 latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa do Auditorium Maximum UJ powróciło wydarzenie, którego celem jest ułatwienie młodzieży podjęcia decyzji o studiowaniu na najstarszej uczelni w Polsce. Podczas dnia otwartego tegoroczni maturzyści mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej uczelni. Na stoiskach czekają przedstawiciele wydziałów, Samorządu Studentów, organizacji studenckich i kół naukowych, a także pracownicy Działu Rekrutacji na Studia.
Marta Krauz z Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ przedstawiła uczestnikom wydarzenia, jak wygląda krok po kroku rekrutacja na studia w UJ, gdzie w roku akademickim 2023/24 czeka na chętnych ponad 17 tysięcy miejsc na około 270 kierunkach studiów o profilu humanistycznym, społecznym, ścisłym, przyrodniczym i medycznym.
Sama rekrutacja jeszcze się nie rozpoczęła (trwa jednak już nabór dla cudzoziemców), wystartuje bowiem dopiero 1 czerwca, ale już dzisiaj można założyć swoje konto w systemie IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów) i złożyć zgłoszenie rekrutacyjne. Ważne jest, aby wiedzieć, że od lat w rekrutacji na studia UJ brane są pod uwagę jedynie wyniki z matury pisemnej zdanej na poziomie rozszerzonym.
Zainteresowani podjęciem studiów na UJ dowiedzieli się również jak obliczane są wyniki uzyskane w procesie rekrutacji i co oferuje UJ swoim studentom – m. in. stypendia, programy wymiany międzynarodowej, warsztaty, akademiki, wsparcie psychologiczne.
Rektor UJ prof. Jacek Popiel zachęcając młodzież do studiowania na uczelni, która szczyci się tym, że w październiku rozpocznie 660. rok akademicki w historii, podkreślał, że UJ świadomy swojej wspaniałej tradycji, żyje jednakże współczesnością i przyszłością. Wśród 16 wydziałów UJ z pewnością można znaleźć bowiem kierunki, których studiowanie spełni oczekiwania i ambicje naukowe każdego studenta.
- Chciałbym zachęcić do wejścia w środowisko akademickie UJ, bowiem jako człowiek, który od pół wieku jest związany z tą uczelnią, uważam, że nie ma lepszego miejsca do studiowania – mówił prof. Jacek Popiel. Podkreślał on także, że równie niepowtarzalny jak Uniwersytet Jagielloński jest Kraków. Zajęcia na uczelni są zatem tylko częścią uroków studiowania, które w połączeniu z bogatą atmosferą życia studenckiego w Krakowie gwarantują wspomnienia na całe życie.
Oprócz zapoznania się z możliwościami studiowania na UJ, młodzież miała także okazję wysłuchać ciekawych wykładów, które wygłosili dr Aleksandra Powierska ("Czy można się zaprzyjaźnić z botem? O interakcjach w mediach społecznościowych") i prof. Piotr Cyganik ("Memrystor, sztuczna inteligencja i pies Pawłowa"). O tym, kim dla młodych jest Mikołaj Kopernik, czy tylko postacią historyczną z podręczników, czy może bohaterem rozpalającym wyobraźnię - naukowcem i rewolucjonistą, można było się dowiedzieć podczas spotkania "Wkręć się w Kopernika", które zorganizowane zostało z okazji obchodzonego w 2023 r. Roku Mikołaja Kopernika, upamiętniającego 550. rocznicę urodzin najsłynniejszego studenta naszej uczelni.