Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Dr Sonia Trojan z Katedry Biochemii Lekarskiej UJ CM otrzymała prestiżowe stypendium The Kosciuszko Foundation i odbędzie sześciomiesięczny staż podoktorski Instytucie Technicznym w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych - jednej z trzech najlepszych uczelni na świecie. Staż rozpocznie się 1 sierpnia br.

 

- Możliwość pracy w zespole prof. Matthew Vander Heidena to dla mnie ogromne wyróżnienie, więcej niż spełnienie marzeń. Możliwość prowadzenia badań w tak prestiżowym ośrodku z ludźmi, na których publikacjach opierałam swoją dotychczasową naukową wiedzę w zakresie metabolizmu komórek nowotworowych, to ogromna szansa przede wszystkim na rozwój. Liczę, że nauczę się wielu nowych technik oraz metod, ale również zyskam inne spojrzenie i podejście do prowadzenia badań w międzynarodowym zespole. Po powrocie chciałabym podzielić się zdobytą wiedzą z zespołem, z którym mam przyjemność współpracować na co dzień i w ten sposób chociaż częściowo odwdzięczyć się za wsparcie, którego udzielali mi w czasie przygotowywania doktoratu. Oczywiście ten wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie najbliższych i Fundacji Kościuszkowskiej, organizacji o wspaniałej historii oraz tradycji. Bycie jej stypendystką jest dla mnie zaszczytem - mówi dr Sonia Trojan.

Dr Sonia Trojan jest absolwentką Wydziału Lekarskiego UJ CM. W czasie studiów doktoranckich trzykrotnie otrzymała stypendium rektora UJ dla najlepszych doktorantów. Pracę doktorską obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Lekarskim UJ CM pod koniec 2022 r. Tytuł pracy, pisanej pod okiem prof. Piotra Laidlera i dr Kingi Kocemby-Pilarczyk, brzmiał "Znaczenie nowotworowo specyficznych izoenzymów fosfofruktokinazy II w progresji czerniaka złośliwego z uwzględnieniem roli niskotlenowego środowiska rozwoju guza".

Badaczka odbyła dotychczas 3 staże zagraniczne: w Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu, Centre Biophysique Moléculaire w Orleanie oraz dwukrotnie na Université de Lorraine/CNRS w Nancy. Kierowała czterema projektami naukowymi, w tym trzema z dotacji celowych dla młodych naukowców oraz jednym z finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki programu Preludium. Na swoim koncie ma 27 wystąpień na wielu konferencjach, głównie międzynarodowych. W roku akademickim 2021/2022 reprezentowała Wydział Lekarski UJ CM na konferencji medycznej International Medical Postgraduate Conferences na Uniwersytecie Karola w Czechach. Jest współautorką 12 publikacji (w tym trzech z pierwszym autorstwem) o łącznym IF równym 38,323.

Obecnie dr Sonia Trojan pracuje w Katedrze Biochemii Lekarskiej UJ CM, w której dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki realizuje projekt naukowy „Znaczenie inhibicji nowotworowo specyficznych izoenzymów PFK-II (PFKFB3 i PFKFB4) w przełamywaniu oporności na inhibitory BRAF w terapii czerniaka złośliwego”.

Działalność naukowa badaczki skupia się głównie na tematyce związanej z realizowanym projektem, a opracowywane prace naukowe są wynikiem badań interdyscyplinarnych, wykorzystujących wiedzę oraz metody badawcze z zakresu biologii molekularnej, biochemii oraz bioinformatyki. W wolnym czasie aktywnie działa w Federation of the European Biochemical Societies oraz Polskim Towarzystwie Biochemicznym.

Polecamy również
Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ

Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza

Widok zawartości stron Widok zawartości stron