Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Od niewielkiej pracowni do międzynarodowego ośrodka badawczego

Od niewielkiej pracowni do międzynarodowego ośrodka badawczego

17 maja Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął obchody 120-lecia istnienia psychologii jako dyscypliny naukowej na najstarszej polskiej uczelni. Z tej okazji rektor UJ prof. Jacek Popiel dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej prof. Władysława Heinricha, założyciela pionierskiej Pracowni Psychologii Doświadczalnej. W gmachu Instytutu otwarto także wystawę poświęconą historii psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Za formalny początek istnienia dzidzieny psychologii na UJ uważa się utworzenie w 1903 roku przez prof. Władysława Heinricha Pracowni Psychologii Doświadczanej. To jej spadkobiercą w linii prostej jest Instytut Psychologii UJ. Podczas uroczystej inauguracji dyrektor Instytutu prof. Przemysław Bąbel mówił, że historia Instytutu to historia mierzenia się z odważnymi wyzwaniami, które udało się podjąć dzięki ścisłej współpracy. Wskazał też, jak duże zmiany zaszły w okresie ostatnich 30 lat.

Na przekór bylejakości

O ile jeszcze w latach 90. XX wieku krakowska psychologia należała do polskiej czołówki, to w ograniczonym stopniu brała udział w światowym obiegu naukowym.

- Ćwierć wieku później Instytut Psychologii UJ, zatrudniający 70 badaczy i badaczek z Polski i ze świata, publikuje ponad 140 prac rocznie, z czego ponad 130 indeksowanych na liście JCR. Realizujemy 60 grantów na łączną kwotę 81,5 mln złotych, a w szczytowym momencie prowadziliśmy ich blisko sto. Jesteśmy częścią wielu projektów międzynarodowych. Nasze artykuły cytowane są na całym świecie. Mamy też trzy własne programy popularnonaukowe – wyliczał prof. Bąbel. Warto też dodać, że psychologia na UJ, jako jedna z czterech w Polsce uzyskała w trakcie ewaluacji kategorię naukową A+.

Nie tylko laboratoria

Jak podkreślają organizatorzy obchodów, to za sprawą przeprowadzki do nowego budynku przy ul. Ingardena 6 Instytut ma do dyspozycji 15 nowoczesnych i świetnie wyposażonych laboratoriów, których zazdroszczą im odwiedzający koledzy i koleżanki z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Ale jest coś więcej, na co zwrócił uwagę dyrektor Bąbel.

- Mamy także coś głębszego – udało nam się zbudować społeczność. Tę społeczność tworzą naukowcy i naukowczynie, doktorantki i doktoranci, studenci i studentki, pracownicy i pracownice administracji oraz obsługi budynku: panie sprzątające, portierzy i portierki, szatniarki – mówił. Podkreślał, że Instytut rozwija się naukowo również dzięki nim – to oni pomagają nam prowadzić badania, rozliczają projekty, dbają o wspólne miejsce pracy i sprawiają, że praca tu jest przyjemnością. Dlatego okrągłe urodziny stały się także okazją do zorganizowania święta społeczności Instytutu Psychologii UJ, które będzie obchodzone w formie pikniku 17 czerwca w parku Jordana.

- Zapraszamy wszystkich, którzy są związani z Instytutem zarówno tych, którzy kiedyś tu studiowali i pracowali, jak i tych, którzy studiują i pracują na Ingardena 6 obecnie. Spotkajmy się i w piknikowej atmosferze porozmawiajmy, bawmy się, a także powspominajmy czas spędzony w Instytucie – mówiła prof. Magdalena Śmieja, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów 120-lecia.

Obejrzyj wystawę, zajrzyj online

Ważną częścią obchodów jubileuszu jest zorganizowana z tej okazji wystawa. Ekspozycja prezentuje historię zainicjowanych 120 lat temu przez prof. Władysława Heinricha eksperymentalnych badań psychologicznych. 

- Na osi czasu zwiedzający mogą zapoznać się z historią psychologii na UJ (ilustrowaną materiałami archiwalnymi) oraz z sylwetkami badaczek i badaczy, których uznaje się za fundatorów krakowskiej i polskiej psychologii. Wśród nich są m.in. prof. Stefan Szuman, prof. Maria Einhorn-Susułowska, prof. Maria Przetacznik-Gierowska i prof. Jan Kaiser. Każde z nich było pionierem w swoich czasach, a łączyły ich szerokie horyzonty intelektualne i badawcze - zachęca do odwiedzin gmachu przy Ingardena 6 dr Arkadiusz Białek, który kierował powstaniem wystawy.

Na kolejnych piętrach zaprezentowano tematykę badań, które współcześnie prowadzone są w Instytucie. Wybrane elementy ekspozycji zostały bardziej szczegółowo omówione na stronie internetowej 120.psychologia.uj.edu.pl . Można się z nimi zapoznać, odwiedzając wystawę i skanując kod QR.

Wystawa poświęcona 120-leciu psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim czynna jest od 18 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–19.00 w Instytucie Psychologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie. Ekspozycja zlokalizowana jest w holu na parterze i 1. piętrze oraz na głównej klatce schodowej pomiędzy 3. i 6. piętrem. Wstęp wolny, nie wymaga rejestracji.

 

Obchody jubileuszu 120 lat psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim potrwają do końca roku. Wśród zaplanowanych wydarzeń są wspomniany już piknik, konferencja naukowa (we wrześniu) oraz wydarzenia popularnonaukowe.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów

Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami

Widok zawartości stron Widok zawartości stron