Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Kampusu Medycznego

Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Kampusu Medycznego

Wokół istniejących obiektów klinicznych w Krakowie-Prokocimiu powstaną nowe budynki dla kolejnych jednostek UJ CM. W czwartek 18 maja odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły kompleks. Modernizacja i rozbudowa Kampusu Medycznego będzie miała kluczowe znaczenie dla podniesienia jakości i efektywności kształcenia oraz implementowania do gospodarki najnowszych rozwiązań w zakresie nauk medycznych.

- W Krakowie-Prokocimiu mamy już 2 ogromne szpitale. Jeden z nich został niedawno wybudowany ze środków publicznych, drugi będzie remontowany. Należy pamiętać, że szpitale są kwintesencją szeroko pojętej nauki medycyny. Nie ma medycyny bez badań naukowych, które są niezbędne. 50 lat temu narodziła się koncepcja wybudowania tych inwestycji. Powstały akademiki, biblioteka czy siedziba Wydziału Farmaceutycznego. Dziś doszliśmy do kolejnego etapu rozbudowy Kampusu Medycznego. Kiedyś obecny tu profesor Rafał Olszanecki powiedział mi, że jeśli nie zbudujemy nowych centrów laboratoryjnych, nigdy nie będziemy w stanie robić osiągnięć na poziomie profesorów Gryglewskiego i Szczeklika. Dziś rzeczywiście jest ten moment, kiedy tworzymy nowe laboratoria. Zwracam uwagę, że Uniwersytet Jagielloński jest najlepszą polską uczelnią w rankingu CWUR, który ukazał się kilka dni temu. Liczę, że za 2 lata, jak ukończymy tę inwestycje, będziemy mogli pochwalić się, że mamy do czynienia z najlepszym Wydziałem Lekarskim i innymi wydziałami Collegium Medicum oraz nadal najlepszym uniwersytetem nie tylko w Polsce, ale także wyżej w rankingach światowych niż do tej pory - powiedział obecny na uroczystości prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.

Rozbudowa i modernizacja Kampusu Medycznego pozwolą na integrację działalności statutowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum z działalnością medyczną Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz innych jednostek medycznych, z którymi uczelnia ściśle współpracuje. Poprawie ulegną warunki nauki dla studentów, a także warunki pracy nauczycieli akademickich. Wybudowanie nowoczesnego budynku badawczego pozwoli również na podniesienie poziomu badań naukowych i umożliwi utworzenie interdyscyplinarnych zespołów zadaniowych zapewniających optymalne podejście do rozwiązywania problemów naukowych.

Plan rozbudowy i modernizacji Kampusu Medycznego w 1. etapie obejmuje budowę budynku badawczego A oraz budynku dydaktycznego B. W kolejnych latach planowana jest budowa kompleksu dydaktyczno-administracyjnego wraz zapleczem.

Budynek badawczy A będzie liczył 6-kondygnacji z 2 kondygnacjami podziemnymi o łącznej powierzchni 11 tys. m kw. W części podziemnej ulokowane będą zwierzętarnia, laboratorium obrazowania z PET/MRI, pomieszczenia techniczne i magazyny. Na kondygnacjach nadziemnych będą znajdować się laboratoria tzw. „core” z biobankiem oraz moduły badawcze. Ponadto będzie mieściła się tu siedziba planowanego Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem, którego celem jest stworzenie i rozwój interdyscyplinarnego, innowacyjnego ośrodka badawczego do zadań projektowania i testowania nowych terapii chorób cywilizacyjnych i związanych z wiekiem. Kluczowym elementem przyszłej jednostki będzie infrastruktura badawcza w formie zintegrowanego zespołu laboratoriów centralnych, stanowiąca podstawowy komponent badawczy powstającego Kampusu Medycznego Kraków-Prokocim.

W głównym budynku dydaktycznym B o powierzchni ponad 23 tys. m kw. znajdować będą się laboratoria studenckie, sale praktycznej nauki, sale średniej i niskiej wierności, sale do zajęć z symulacji medycznej, sale rozszerzonej rzeczywistości, sale wykładowe i seminaryjne oraz pomieszczenia administracyjne dla jednostek organizacyjnych UJ CM. Będzie on połączony z budynkiem A nadziemnym 4-kondygnacyjnym łącznikiem, który pomieści 16 sal dydaktycznych.

Nowo wybudowane budynki, wraz z już zmodernizowanymi, będą miejscem pracy dla około 1,5 tys. nauczycieli akademickich, ok. 1 tys. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz miejscem nauki dla ok. 5,5 tys. studentów.

Potencjał planowanej inwestycji zostanie wykorzystany w procesie kształcenia zawodowego lekarzy, farmaceutów, dietetyków, fizjoterapeutów, pielęgniarek i pozostałych studentów UJ CM oraz przyszłych pracowników sektora B+R. Szczególnie istotny będzie dostęp do nowoczesnej aparatury na światowym poziomie i możliwość nabycia praktycznych umiejętności, przydatnych zarówno w sektorze klinicznym, jak i pracach badawczo-rozwojowych. Niedobory infrastrukturalne w zakresie nowoczesnej dydaktyki odbijają się na komforcie nauki i podejmowaniu nowych inicjatyw w zakresie innowacyjnych projektów badawczych. Biorąc pod uwagę newralgiczność gruntownego przygotowania do wykonywania pracy zawodowej, związanej z ochroną zdrowia i życia ludzkiego, koniecznym staje się zapewnienie nowoczesnej infrastruktury badawczej UJ CM. Modernizacja i rozbudowa Kampusu Medycznego będzie miała więc kluczowe znaczenie dla podniesienia jakości i efektywności kształcenia oraz implementowania do gospodarki najnowszych rozwiązań w zakresie nauk medycznych.

Prace przy rozbudowie Kampusu Medycznego rozpoczęły się w połowie kwietnia, a w czwartek 18 maja odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowe obiekty. Dokonali tego m.in. premier Mateusz Morawiecki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki oraz prezes Zarządu Warbud SA Nicolas Depret, głównego wykonawcy prac.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
KRASP reaguje na wypowiedzi i działania Przemysława Czarnka

KRASP reaguje na wypowiedzi i działania Przemysława Czarnka

Tadeusz Popiela profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tadeusz Popiela profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ambasador Łotwy odwiedził Uniwersytet Jagielloński

Ambasador Łotwy odwiedził Uniwersytet Jagielloński

W MCB UJ przeanalizują zagrożenia podczas Igrzysk Europejskich

W MCB UJ przeanalizują zagrożenia podczas Igrzysk Europejskich

Widok zawartości stron Widok zawartości stron