Krok do zrozumienia ewolucji sieci regulacyjnych genów

W renomowanym czasopiśmie "PNAS" ukazał się artykuł naukowy dotyczącej genu oskar. W pracy opisane zostały wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Harvarda przez zespół prof. Cassandry Extavour, w skład którego wchodził dr Guillem Ylla, obecnie kierownik Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gen oskar jest specyficzny dla owadów, u których znalazł się w wyniku przeniesienia domeny z bakterii. W artykule opisano, w jaki sposób nowo nabyty gen został włączony do sieci regulacyjnej wcześniej istniejących genów w celu kontrolowania ważnych funkcji organizmu. W szczególności, badacze ustalili, że oskar odgrywa kluczową rolę w regulacji długoterminowej pamięci węchowej świerszczy poprzez regulację genu Creb, o którym wiadomo, że kontroluje pamięć długoterminową w całym królestwie zwierząt.

W neurobiologii od dawna świerszcze wykorzystywane są jako zwierzęta modelowe, między innymi dlatego że w przeciwieństwie do ludzi i much, u dorosłych świerszczy nadal w dużej liczbie powstają nowe neurony wykorzystywane do uczenia się.

Wyniki opisane w artykule "oskar acts with the transcription factor Creb to regulate long-term memory in crickets" są krokiem naprzód w zrozumienia, jak ewoluują sieci regulacyjne genów oraz w jaki sposób kontrolowane jest nabywanie pamięci długoterminowej.

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego