
22 maja odbyła się uroczystość przyznania medalu Merentibus prof. Olivierowi Martin, wybitnemu szwajcarskiemu chemikowi związanemu z Uniwersytetem w Orleanie. Odznaczenie przyznawane jest przez Senat UJ osobom, organizacjom lub instytucjom zarówno z kraju, jak i z zagranicy w uznaniu ich szczególnych zasług dla najstarszej polskiej uczelni. Uroczystości przewodniczył prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.
– Współpraca naukowa i dydaktyczna pomiędzy Uniwersytetem w Orleanie i Uniwersytetem Jagiellońskim została zainicjowana jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku przez profesor Claudine Kiedę, ówczesnego dyrektora Instytutu Biofizyki Molekularnej (IMB) CNRS oraz profesora Karola Musioła, późniejszego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowa współpraca w zakresie nauk fizycznych i biofizycznych z czasem rozszerzyła się na nauki chemiczne, prawne i medyczne. Pomysłodawcą i wieloletnim koordynatorem współpracy naukowej i dydaktycznej w zakresie nauk chemicznych był ze strony francuskiej profesor Olivier Martin. Jako koordynator ze strony polskiej mogłam od samego początku, tj. od roku 2006 śledzić ogromne zaangażowanie profesora Oliviera Martin w rozwój tej współpracy – mówiła wygłaszająca laudację prof. Grażyna Stochel z Wydziału Chemii UJ.
– Profesor Olivier Martin brał udział praktycznie we wszystkich istotnych elementach współpracy pomiędzy obu uczelniami poczynając od opracowania programu wspólnych studiów, poprzez prowadzenie wykładów i seminariów w UJ i opiekę nad stażami badawczymi polskich studentów w laboratoriach Instytutu ICOA w Orleanie, promotorstwo prac magisterskich i doktorskich, aż po organizację wizyt dydaktycznych polskiej kadry naukowej w Orleanie. Dużą uwagę poświęcał również koordynacji programu na Uniwersytecie w Orleanie, a także poszukiwaniu możliwości finansowania badań i pobytów studentów francuskich w Polsce oraz polskich we Francji. Dzięki jego zaangażowaniu wielu naszych absolwentów uzyskało możliwość wykonania pracy doktorskiej lub odbycia stażu naukowego w uczelniach francuskich, instytutach CNRS lub jednostkach badawczych powiązanych z przemysłem chemicznym i farmaceutycznym – podkreśliła prof. Stochel w dalszej części swojego wystąpienia.
Dziękując za wyróżnienie prof. Martin wyraził radość i satysfakcję z wieloletniej owocnej współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wymieniając wśród nich m.in. prof. Grażynę Stochel, prof. Claudine Kiedę oraz prof. Karola Musioła, a także, ogólnie rzecz biorąc, z Wydziałem Chemii UJ, którego partnerstwo z Uniwersytetem w Orleanie zaowocowało, jak podkreślił, m.in. publikacją 40 artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych.
- Współpraca pomiędzy Uniwersytetem w Orleanie a Uniwersytetem Jagiellońskim, nawiązana dzięki profesorowi Martin umożliwiła trwającą od wielu lat wymianę studencką i naukową. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni – podsumował prorektor UJ prof. Piotr Kuśtrowski.
Profesor Olivier Martin urodził się w Szwajcarii. Studia z zakresu inżynierii chemicznej ukończył w Federal Institute of Technology (EPF) w Lozannie. Doktorat z chemii obronił na Uniwersytecie w Genewie. Dwuletni staż podoktorski odbył w Carbohydrate Research Institute w Queen’s University w Kingston (Kanada). W latach 1984–1996 pracował jako profesor chemii w State University of New York w Binghamton, w USA, a w latach 1991–1992, w ramach stażu naukowego pracował w Instytucie CERMAV CNRS w Grenoble we Francji. W 1997 roku został zatrudniony na stanowisku profesora chemii w Uniwersytecie w Orleanie, a w 2006 roku został wybrany na dyrektora Instytutu Chemii Organicznej i Analitycznej CNRS (ICOA). Od 2018 r. jest profesorem emerytowanym w Uniwersytecie w Orleanie.
Zainteresowania naukowe profesora Oliviera Martin dotyczą chemii organicznej i chemii medycznej. Profesor jest uznanym w świecie specjalistą z zakresu chemii węglowodanów. Jest autorem lub współautorem 130 publikacji w uznanych czasopismach międzynarodowych i współautorem 7 patentów. W czasie swojej kariery wypromował 24 doktorów nauk chemicznych oraz był opiekunem 21 staży podoktorskich.