Naukowcy z zagranicy będą prowadzić swoje badania na UJ

9 projektów z łącznym budżetem 9 milionów złotych zrealizują badacze, którzy przyjadą do Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach konkursu POLONEZ BIS 3. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki 3. i jednocześnie ostatniej jego odsłony. Nagrodzeni naukowcy wcześniej pracowali m.in. na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie w Tartu czy w Instytucie Psycholingwistyki im. Maxa Plancka.

Współfinansowany z grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND program POLONEZ BIS jest skierowany do badaczy niezależnie od narodowości, tematu czy reprezentowanej dyscypliny. Może wziąć w nim udział każdy, kto ma stopień doktora lub 4-letnie pełnoetatowe doświadczenia badawcze i w okresie 3 lat przed ogłoszeniem konkursu przebywał lub był zatrudniony poza Polską przez przynajmniej 2 lata. Kandydaci składają wnioski wspólnie z instytucjami przyjmującymi - swoimi przyszłymi pracodawcami w Polsce. Program gwarantuje laureatom środki na pokrycie kosztów pełnoetatowego wynagrodzenia i ubezpieczeń społecznych w wysokości 4465 euro brutto miesięcznie, a także do 100 tys. euro na realizację projektów badawczych, w tym na zatrudnienie zespołów. Instytucje, oprócz wzmocnienia swoich zespołów, otrzymują także 20-proc. ryczałt na koszty pośrednie związane z zarządzaniem projektem.

W rozstrzygniętym właśnie trzecim i ostatnim konkursie programu POLONEZ BIS złożono w sumie 230 wniosków. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej 47 projektów zostało zakwalifikowanych do finansowania. 9 z nich zostanie zrealizowanych w Uniwersytecie Jagiellońskim:

• dr Jakub Szewczyk (Wydział Filozoficzny) - "W poszukiwaniu reprezentacji błędu predykcji",
  • Callum Zavos MacRae (Wydział Filozoficzny) - "Równość, wolność i dominacja",
  • Jay Zameska (Wydział Filozoficzny) - "Indywidualne uzasadnienie i niepewność w etyce zdrowia publicznego",
  • dr Yafeng Shan (Wydział Filozoficzny) - "Przyczynowość w biologii: monizm czy pluralizm?",
  • dr Wojciech Kaftanski (Wydział Filozoficzny) - "Psychologia moralna porównania społecznego: natura i normatywność",
  • dr Pawel Brzezowski (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) - "Identyfikacja i charakterystyka mechanizmów odpowiedzialnych za przekazywanie chloroplastowego sygnału wstecznego indukowanego tlenem singletowym przy wykorzystaniu organizmu modelowego Chlamydomonas Reinhardt",
  • dr hab. Aneta Radziwon-Balicka (Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków - JCET) - "Wpływ inhibitorów kinazy tyrozynowej na szlak Syk w subpopulacjach płytek krwi opartych na eNOS i na integralności bariery śródbłonka",
  • dr Borys Kuca (Wydział Matematyki i Informatyki) - "Między teorią ergodyczną a kombinatoryczną teorią liczb",
  • Piyali Chatterjee (Wydział Chemii) - "Opracowanie skalowalnych fotoładowalnych fotoanod tlenku wolframu / wolframu z heterozłączowymi fotodami z odwracalnym magazynowaniem elektronów do słonecznego rozszczepiania wody nawet w nocy".

Ze wszystkimi projektami zakwalifikowanymi do finansowania w konkursie POLONEZ BIS 3 oraz ich opisami popularnonaukowymi można się zapoznać na stronie ncn.gov.pl.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS