Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ambasador Łotwy odwiedził Uniwersytet Jagielloński

Ambasador Łotwy odwiedził Uniwersytet Jagielloński

2 czerwca Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Republiki Łotewskiej w Polsce Juris Poikāns w towarzystwie radczyni ambasady Ingi Ozoliņy. W imieniu rektora UJ gości przyjął w Collegium Novum prof. Piotr Jedynak, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

Spotkanie rozpoczęło się od dyskusji na temat tegorocznych obchodów Roku Kopernikańskiego i towarzyszącego im Światowego Kongresu Kopernikańskiego, które upamiętniają 550. rocznicę urodzin polskiego astronoma, bodaj najsłynniejszego absolwenta krakowskiej Wszechnicy, rozpoznawalnego także poza granicami kraju, m.in. we Włoszech.

Ambasador Juris Poikāns podziękował najpierw za możliwość złożenia wizyty w Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie omówił zwięźle relacje dyplomatyczne łączące Polskę i Łotwę, przypominając, że ich historia sięga XVI w. Jednocześnie ocenił, że stosunki łączące Polskę i Łotwę (a w szerszym ujęciu – Polskę i kraje bałtyckie), nigdy jeszcze nie były tak dobre, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która zjednoczyła demokratyczne państwa regionu. Z wielkim uznaniem wypowiedział się o postawie przyjętej przez Polaków wobec zaatakowanej Ukrainy i jej obywateli, poszukujących schronienia przed rosyjską agresją, określając ją mianem „prawdziwie niezwykłej”.

Prof. Piotr Jedynak zwrócił uwagę na fakt, że sytuacja ekonomiczna i geopolityczna jest niezwykle wymagająca i skomplikowana. Na bieżące zawirowania, wywołane rosyjską napaścią na Ukrainę, nakładają się do tego długofalowe konsekwencje pandemii COVID-19. Niemniej jednak prorektor UJ podkreślił, że Polacy pokładają w Ukraińcach wielką nadzieję, głęboko wierząc, że – pomimo dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli – odniosą zwycięstwo nad Federacją Rosyjską. Dodał, że uchodźcy z Ukrainy, przybywający do Krakowa po 24 lutego 2022 r., znakomicie odnaleźli się w mieście, stając się jego bardzo ważną częścią i osiągając pełne porozumienie z jego mieszkańcami.

W trakcie spotkania ustalono, że zarówno Uniwersytet Jagielloński, jak i strona łotewska otwarte są na wszystkie formy współpracy, zwłaszcza naukowej i akademickiej (przy tej sposobności Juris Poikāns wymienił i scharakteryzował krótko wiodące uczelnie Łotwy: Uniwersytet Łotwy, Uniwersytet Stradiņša w Rydze, Ryski Uniwersytet Techniczny). Wspomniano również o możliwości organizacji spotkania ambasadora ze studentami i społecznością UJ.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron