Mikołaj Kopernik ma swój pomnik na Kampusie 600-lecia Odrodzenia UJ

W środę 7 czerwca na Kampusie 600-lecia Odrodzenia Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby przedstawiającej Mikołaja Kopernika jako studenta Akademii Krakowskiej. Jej autorem jest wybitny rzeźbiarz, profesor ASP w Krakowie Karol Badyna, twórca wielu monumentów, który swoje dzieło postanowił ofiarować najstarszej polskiej uczelni.

Rzeźba przedstawia młodego Kopernika siedzącego na niskim podwyższeniu, trzymającego w prawej dłoni cyrkiel i kreślącego nim rysunek na wielkiej karcie papieru rozłożonej u jego stóp. Umiejscowiona przed budynkiem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, skąd młody Kopernik spogląda na znajdujący się po drugiej stronie ul. prof. Stanisława Łojasiewicza gmach Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

- Skąd taka właśnie lokalizacja? Wielki polski astronom, o czym nie wszyscy wiedzą, był także biegłym matematykiem, jak sam siebie zresztą określał. I choć królową nauk traktował raczej jako narzędzie do badań astronomicznych niż cel naukowy sam w sobie, to jego podstawowe dzieło „O obrotach sfer niebieskich” oprócz systematycznego wykładu geometrii potrzebnego mu do przedstawienia swojej teorii heliocentrycznej zawiera także oryginalne twierdzenia matematyczne – wyjaśnia prof. Wojciech Słomczyński z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ.

W czasach Mikołaja Kopernika astronomia uchodziła zresztą za część matematyki. Młody Mikołaj studia w Akademii Krakowskiej rozpoczął w 1491 roku, o czym świadczy zachowany wpis w uniwersyteckiej księdze immatrykulacyjnej i studiował w niej przez kolejne 4 lata. Ówczesna Akademia była nowoczesną uczelnią z szerokimi kontaktami zagranicznymi, dobrze wyposażoną biblioteką oraz najstarszą w Europie katedrą matematyki i astronomii. Choć o latach spędzonych przez Kopernika w Krakowie wiemy bardzo niewiele, to niewątpliwie tu właśnie położone zostały podstawy pod jego dalsze studia na uczelniach włoskich i całą jego naukową przyszłość.

Inny pomnik młodego Mikołaja Kopernika - autorstwa Cypriana Godebskiego, powstały pod sam koniec XIX wieku - stoi obecnie na krakowskich Plantach przed Collegium Witkowskiego UJ, dawnym Collegium Physicum, w którym z kolei od 1912 roku mieściła się siedziba uniwersyteckiej matematyki i fizyki.

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Odnowienie doktoratu prof. Piotra Sztompki

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"