Stowarzyszenie Absolwentów wyraża solidarność z rektorem UJ

W odpowiedzi na proponowaną zmianę nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UJ wydali oświadczenie, w którym podkreślili swoje pełne poparcie dla stanowiska zajętego przez rektora UJ prof. Jacka Popiela.

W imieniu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego pragniemy z całą mocą stwierdzić, że solidaryzujemy się ze stanowiskiem Magnificencji Rektora i Senatu oraz całej społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego wobec planowej przez władze Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zmiany nazwy na „Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej”. W pełni identyfikujemy się ze stanowiskiem JM Rektora, prof. Jacka Popiela, który przypomniał w swym piśmie, że przymiotnik „krakowski” historycznie zawsze i wyłącznie odnosił się do Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mamy prawo oczekiwać od Władz i Społeczności Uniwersytetu Pedagogicznego, że rzetelnie udokumentowana argumentacja dotycząca znaczenia historycznych określeń Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie dla nich zasadniczą przesłanką, braną pod uwagę przy decyzji o zmianie nazwy uczelni. Środowisko akademickie ponosi bowiem szczególną odpowiedzialność za przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom i za kształtowanie dla niej odpowiedniego szacunku.

Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Stowarzyszenia Absolwentów UJ
Prof. dr hab. Piotr Laidler

Sekretarz Stowarzyszenia Absolwentów Stowarzyszenia Absolwentów UJ
Dr Tomasz Pardela