
Od 15 września na Zamku Królewskim na Wawelu można oglądać wystawę "Obraz Złotego Wieku", która ukazuje rozkwit kultury i sztuki w państwie polsko-litewskim pod panowaniem Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Wśród ponad 400 eksponatów sprowadzonych z całego świata prezentowane są także obiekty wypożyczone na wystawę z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Monumentalna wystawa ma na celu przedstawienie dziedzictwa kulturalnego i artystycznego krajów pozostających pod berłem ostatnich Jagiellonów. Ekspozycję uświetnią zatem nie tylko znane powszechnie i niezwykle znaczące dzieła sztuki, ale też wiele zabytków nowo odkrytych, mało znanych lub dotąd w Polsce niepokazywanych.
Wbrew temu, co sugeruje tytuł, na wystawie „Obraz Złotego Wieku” podziwiać można nie tylko dzieła malarskie, ale także miniatury książkowe, rzeźby w drewnie i kamieniu, złotnictwo, tkaniny, grafiki, ryciny oraz dzieła drukarskie.
Na wawelską wystawę wypożyczone zostały także obiekty ze zbiorów Muzeum UJ – trzy klocki drzeworytnicze z XVI wieku, pochodzący z 1520 roku rysunek autorstwa Wita Stwosza, przedstawiający projekt ołtarza bamberskiego oraz dwa portrety - Benedykta z Koźmina (1497 -1559) i Jana Dantyszka (1485 - 1548).
Wystawa rozlokowana jest w siedemnastu salach renesansowego pałacu królewskiego, które były świadkami wydarzeń związanych z życiem i działalnością ostatnich Jagiellonów. Wykorzystanie tych pomieszczeń stworzy jedyną w swoim rodzaju okazję do prezentacji zgromadzonych eksponatów w historycznym kontekście.
Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Krzysztof Czyżewski. Współkuratorami wystawy są Natalia Koziara-Ochęduszko i Rafał Ochęduszko.
Ekspozycję można zwiedzać do 14 grudnia 2023 r.